×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Podlaskie "szarpnie" do przodu ze szczepieniami? 34 wnioski na masowe punkty

Autor: KG, PAP/Rynek Zdrowia08 kwietnia 2021 18:47Aktualizacja: 08 kwietnia 2021 18:57

Mamy już 34 zgłoszenia w sprawie tworzenia punktów szczepień masowych przeciwko COVID-19 w Podlaskiem - podał wojewoda podlaski.

Podlaskie "szarpnie" do przodu ze szczepieniami? 34 wnioski na masowe punkty
W II kwartale do Polski napływać będą miliony szczepionek przeciw Covid-19 - potrzebne są punkty szczepień masowych, takie jak w Gliwicach. Fot. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach
  • Od początku akcji szczepień przeciw Covid-19 w Polsce w Podlaskiem wykonano 236 266 szczepień, w tym drugą dawką 72 106 
  • Na terenie województwa działa obecnie 250 punktów szczepień
  • Wnioski od zainteresowanych tworzeniem masowych punktów szczepień zostały wysłane do analizy NFZ

- Myślę, że decyzje gdzie one (punkty) będą powstawać i w jakiej ilości, zapadną w przyszłym tygodniu - poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Wtedy ma być wiadomo ile takich punktów szczepień powstanie i gdzie się one będą znajdować.

Wojewoda przypomniał, że założenia mówią o tym, aby przynajmniej jeden taki punkt szczepień populacyjnych powstał w każdym powiecie na bazie jednostki zajmującej się ochroną zdrowia, która już ma doświadczenia ze szczepieniami przeciwko zakażeniu koronawirusem.

- Chcemy również, żeby co najmniej jeden punkt powstał w każdym powiecie w oparciu o nowe lokalizacje prowadzone czy współorganizowane przez jednostkę samorządu terytorialnego - powiedział wojewoda.

Wykorzystać potencjał już istniejących

Przypomniał także, że założeniem tworzenia punktów szczepień masowych jest to, aby w krótkim czasie - jeśli będzie dużo dostępnych szczepionek - zaszczepić nimi jak najwięcej osób.

- Chcemy, aby z jednej strony te punkty, które już funkcjonują - a ich jest przecież ponad 250 na terenie naszego województwa - mogły wykorzystywać w pełni ten potencjał, który w tej chwili mogą w zakresie szczepień realizować, a z uwagi na brak szczepionek w pełni go jeszcze nie rozwinęły, a z drugiej strony też chcemy uruchomić nowe punkty w oparciu o współpracę z samorządami - powiedział Bohdan Paszkowski.

Np. trzy punkty szczepień populacyjnych mają powstać w Białymstoku. Władze miasta podały, że będą one zlokalizowane w hali Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Broniewskiego, w hali Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej i w budynku poradni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (UST) przy ul. Waszyngtona.

Z raportu szczepień przeciwko COVID-19 wynika, że w Podlaskiem wykonano dotąd 236 266 szczepień. Wg danych z 8 kwietnia Podlaskie znajduje się na czwartym miejscu od końca w tabeli wykonanych szczepień przeciw Covid-19. Niżej są województwa: świętokrzyskie, lubuskie i opolskie. Dwie dawki szczepionki w Podlaskiem dostało 72 106 osób. 

Z danych z 8 kwietnia wynika, że na 1600 łóżek przygotowanych dla pacjentów z Covid-19 w Podlaskiem, zajętych jest 871. Z 131 respiratorów covidowych zajętych jest 82.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum