PAP/Rynek Zdrowia | 29-12-2020 15:31

Podlaskie: cztery szpitale kończą już szczepienia personelu przeciwko COVID-19

Cztery szpitale w Podlaskiem, które jako pierwsze otrzymały szczepionki przeciwko COVID-19, kończą szczepienia i czekają na kolejne dostawy. Szczepienia zaczynają już także kolejne placówki, np. szpital w Bielsku Podlaskim - wynika z danych zebranych we wtorek (29 grudnia) przez PAP.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Nie ma danych zbiorczych z poziomu województwa, ile łącznie szczepionek i do ilu szpitali trafiło dotychczas w Podlaskiem. W regionie nie ma też na razie danych o tym, ile łącznie osób zostało już zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski w przekazanej PAP przez urząd wojewódzki informacji podkreśla, że obecnie proces szczepienia jest koordynowany ze szczebla Ministerstwa Zdrowia i Agencji Rezerw Materiałowych.

27 i 28 grudnia jako pierwsze w Podlaskiem szczepienia zaczęły cztery szpitale: szpital MSWIA w Białymstoku, Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) w Białymstoku oraz szpitale wojewódzkie w Łomży i Suwałkach. Oba białostockie szpitale i szpital w Łomży prowadzą szczepienia od niedzieli 27 grudnia, szpital w Suwałkach od poniedziałku.

Szczepienia z pierwszej partii szczepionek zakończył we wtorek szpital MSWiA oraz szpital w Suwałkach. USK planuje zakończenie szczepień w środę lub w czwartek. Pierwsze szczepienia zakończy też w środę szpital w Łomży - wynika z danych zebranych przez PAP.

Szpital MSWiA w Białymstoku, który jako pierwszy szpital w Podlaskiem zaczynał szczepienia już je zakończył. Miał 75 dawek szczepionki - poinformowała dyrektor szpitala Alicja Skindzielewska. Dodała, że teraz szpital czeka na kolejną dostawę szczepionki, która ma dotrzeć w poniedziałek, 4 stycznia. Szpital ma otrzymać wtedy 750 dawek szczepionki.

Skindzielewska poinformowała też, że na listę szczepień zapisało się blisko 300 pracowników szpitala, to ok. 60-70 proc. wszystkich. Oceniła, że to bardzo wysoki procent pracowników, którzy chcą się zaszczepić. Dodała, że niektórzy z pracowników pracują także w innych placówkach i być może tam zgłosili się na listę.

We wtorek w południe zakończyły się szczepienia personelu medycznego szpitala wojewódzkiego w Suwałkach. Placówka otrzymała 150 dawek szczepionki. W poniedziałek zostało zaszczepionych 70 pracowników, a 80 we wtorek. Dyrektor szpitala Adam Szałanda poinformował PAP, że szczepienie przebiegło sprawnie. W poniedziałek pracował jeden zespół szczepieniowy, a we wtorek dwa zespoły. Do szczepienia zgłosiło się w sumie ok. 300 osób z 730 pracowników.

110 osób zaszczepiono dotąd w szpitalu wojewódzkim w Łomży, w środę planowane jest zaszczepienie jeszcze 40 osób - poinformowała PAP koordynator szczepień w tej placówce Jolanta Gryc. Szpital będzie potem czekał na kolejną dostawę szczepionek co ma nastąpić 4 stycznia. Ma to być wtedy 225 kolejnych szczepionek. Szczepienia mają się sukcesywnie odbywać do 8 stycznia.

Podobnie wygląda sytuacja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Sczepienia pierwszej tury mają się zakończyć w środę, ale będzie to zależało od tego, czy wszyscy zaplanowani pacjenci się zgłoszą - poinformowała rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk. Łącznie w pierwszej turze szpital ma 225 dawek szczepionki. Codziennie szczepionych jest po kilkadziesiąt osób.

Szczepienia personelu medycznego zaczął we wtorek np. szpital w Bielsku Podlaskim. Szpital podał w mediach społecznościowych, że jako pierwsi zostali zaszczepieni zastępca dyrektora ds. lecznictwa Arsalan Azzaddin i kierownik POZ Katarzyna Ignatiuk. Wicedyrektor bielskiego szpitala Patrycja Sarnacka powiedziała PAP, że szpital zaszczepi ok. 70 osób. Chęć zaszczepienia deklarowało ok. 20 proc. załogi szpitala. Dodała, że okazało się, że część pracowników ma wysoki poziom przeciwciał i ze szczepień rezygnuje.

Izabela Próchnicka, Sylwia Wieczeryńska, Jacek Buraczewski (PAP)