Po jakiej szczepionce jest najwięcej odczynów poszczepiennych? MZ podało dane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2021 13:24

Po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 odnotowano dotychczas 1950 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP); po szczepionce od firmy Pfizer - 1820, po preparacie od AstraZeneca -117, zaś po zastrzykach od Moderny - 13 NOP-ów - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Po jakiej szczepionce jest najwięcej odczynów poszczepiennych? MZ podało dane
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać.

1635 odczynów spośród 1950 zakwalifikowano jako łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny - poza łagodnymi, czyli zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia - jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

- Liczba zarejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych, które wystąpiły po podaniu szczepionek przeciw SARS-CoV-2 wyniosły łącznie 1950 przypadków NOP. Comirnaty (Pfizer) - 1820, AstraZeneca - 117, Moderna - 13 - poinformował w czwartek (16 lutego) rzecznik resortu w odpowiedzi na pytania PAP.

Andrusiewicz podkreślił, że różnice w liczbie NOP są związane m.in. z różnicami w liczbie osób zaszczepionych poszczególnymi szczepionkami.

Szczepienia m.in. medyków rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia 2020 z wykorzystaniem szczepionki od Pfizera; 12 lutego 2021 rozpoczęły się szczepienia nauczycieli preparatem od AstryZeneki.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum