PAP/Rynek Zdrowia | 05-10-2015 08:59

Pneumokoki: fundacja przekonuje rodziców o zasadności szczepień

Lawinowo rośnie niebezpieczeństwo poważnych zakażeń bakteryjnych, zwłaszcza u najmłodszych dzieci, dlatego kwestia masowych szczepień staje się bardzo istotna - informuje dziennik Polska The Times.

W ciągu pięciu lat aż 25-krotnie wzrosła w Polsce liczba dzieci, które zapadają na choroby wywołane przez pneumokoki Fot. Archiwum RZ

Pneumokoki stały się ostatnio przyczyną poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci: od zapaleń górnych dróg oddechowych, po sepsę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

W ciągu pięciu lat aż 25-krotnie wzrosła w Polsce liczba dzieci, które zapadają na choroby wywołane przez pneumokoki. Coraz więcej z nich umiera. W ocenie specjalistów ten trend mogą powstrzymać masowe szczepienia.

Ponieważ jednak wiedza nt. pneumokoków jest w społeczeństwie niewielka, tym trudniej jest przekonać rodziców o zasadności szczepień.

Chce to zmienić m.in. Fundacja "Aby Żyć", która organizuje trwającą do końca roku ogólnopolską kampanię społeczno-edukacyjną "Pneumokokom mówimy: Szczepimy!!!" - przypomina Polska The Times.