• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Do września szczepienia na COVID-19 bezpłatne. Potem będą opłaty. Niedzielski: "Rozmawiamy na ten temat

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP30 czerwca 2021 05:10

Adam Niedzielski przyznał: rozmawiamy na temat możliwości odpłatności za szczepienie przeciwko COVID-19. Zaznaczył jednak, że są osoby, które mogłyby liczyć na refundację. System miałby ruszyć po 1 października.

Szczepienie na COVID-19/Fot. Shutterstock
  • Płatne szczepienie na COVID-19? Temat wraca już od kilku dni. Głos w sprawie zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski
  • - Rozmawiamy na temat możliwości odpłatności za szczepienie przeciwko COVID-19, czyli wprowadzenia go w normalny system refundacyjny - przyznał szef resortu zdrowia
  • System miałby ruszyć po 1 października. Ile ma kosztować szczepienie? Sama usługa szczepienia kosztuje 60 zł - tyle NFZ refunduje przychodniom za jej wykonanie

Płatne szczepienie na COVID-19? Niedzielski: rozmawiamy na temat odpłatności

- Rozmawiamy na temat ewentualności odpłatności, czyli wprowadzenia w normalny system refundacyjny szczepienia przeciwko COVID-19. Mamy tak zbudowany system refundacyjny, że są pewne grupy preferencyjne, które mają refundowane przez państwo takie szczepienie, na przykład osoby w wieku powyżej 75. czy 70. roku życia - poinformował w poniedziałek, 28 czerwca, Adam Niedzielski. 

- Rozważamy, czy takiego systemu nie wprowadzić po 1 października - oczywiście w tej grupie refundacyjnej na pewno byliby uwzględnieni seniorzy - dodał.

Niedzielski podkreślił przy tym, że przede wszystkim chciałby, żeby wszyscy skorzystali z możliwości szczepienia. Jak wskazał, daje ono bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o "generowanie odporności względem ciężkiego przechodzenia zakażenia wariantem Delta".

We wtorek, 29 czerwca, Niedzielski w Radiu Plus mówił, że jest gwarancja, że do końca września szczepienie na COVID-19 będzie nieodpłatne. Przypomniał, że sama usługa szczepienia kosztuje 60 zł - tyle NFZ refunduje przychodniom za jej wykonanie.

Czytaj również: Niedzielski: czwarta fala możliwa w drugiej połowie sierpnia. Minister każe przywyknąć do maseczek w przestrzeniach zamkniętych

Szczepionka na COVID-19 musi być darmowa, płatna może być usługa zaszczepienia

Wcześniej o dyskusjach ws. wprowadzenia odpłatności za usługę przy szczepieniu przeciw COVID-19 informowała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej.

- Szczepionka przeciw COVID-19 na pewno będzie darmowa, bo tak stanowi umową unijna w tej sprawie. Możliwe jest natomiast wprowadzenie odpłatności za usługę, za wizytę lekarską czy samą czynność szczepienia. Rozmawiamy o tym, szukając pomysłów na przekonanie osób, które dalej nie chcą się szczepić - powiedziała prof. Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

Ekspertka dodała jednak, że nie ma w tej sprawie decyzji, a także zgodności wśród członków Rady Medycznej.

Czytaj także: Współczynnik zgonów w Polsce najwyższy od 1951 roku. Zmarło prawie pół miliona ludzi

NFZ: za leczenie w gabinecie lekarz POZ zarobi więcej pieniędzy

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum