Rynek Zdrowia | 19-04-2021 13:27

Pierwszy punkt szczepień powszechnych na Opolskim już działa. Wkrótce kolejne

Ruszył pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych w Opolu na lodowisku Toropol. To pierwszy tego rodzaju punkt w województwie. Wkrótce w regionie uruchomionych zostanie kolejnych 12.

Punkt szczepień w Opolu na lodowisku Toropol. Fot. Sławomir Kłosowski Wojewoda OpolskiFot. Sławomir Kłosowski Wojewoda Opolski

  • Dziennie w Punkcie Szczepień Powszechnych na opolskim Toropolu można wykonać 1800 szczepień
  • W maju do pierwszego pilotażowego punktu szczepień na lodowisku Toropol ma dołączyć dwanaście takich punktów w opolskich powiatach
  • Na starcie do punktu dotarły szczepionki przeciw Covid-19 firmy Moderna. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą kolejne dostawy szczepionek

Pierwszy transport 1000 szczepionek dotarł do punktu na Toropolu  w sobotę (17 kwietnia), a pierwsi zarejestrowani pacjenci skorzystali w poniedziałek (19 kwietnia) z możliwości zaszczepienia szczepioną firmy Moderna. Wkrótce do punktu w Opolu dotrą kolejne szczepionki.

Dwanaście stanowisk, 1800 szczepień dziennie

Iniekcje są wykonywane przy 12 stanowiskach od godziny 8.00 do 18.00, a punkt będzie obsługiwało ponad 100 medyków i prawie 100 wolontariuszy.

Dziennie punkcie na Toropolu można wykonać 1800 szczepień. Szczepionki są przechowywane w lodówkach, w temperaturze 5 stopni Celsjusza, a osoby odpowiedzialne za ich bezpieczeństwo posiadają stały dostęp do danych dotyczących warunków przechowywania. W razie ewentualnej awarii w dostawie energii, urządzenia mogą utrzymać temperaturę przez 12 godzin - zapewnia Opolski Urząd Wojewódzki.

Wojewoda: nie wybrzydzajmy w szczepionkach

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski podał, że nie wiadomo, jakie szczepionki będą trafiać w kolejnych dniach do masowego punktu szczepień w Opolu i innych punktów powszechnych na Opolszczyźnie.

- O jedno apeluję, o jedno proszę, nie wybrzydzajmy w szczepionkach. Każda szczepionka ratuje życie, każda jest na wagę złota - apelował wojewoda opolski, podkreślając, że wszystkie szczepionki przeciw Covid-19 działają.

- Wystarczy iść do szpitala tymczasowego i spojrzeć, ile respiratorów mamy zajętych, wystarczy spojrzeć na dane, ile zajętych jest łóżek dla osób w stanie ciężkim pod aparatami Hi-Flow i wówczas skończymy się pytać. Przyjdźmy na Toropol, a wkrótce do pozostałych dwunastu punktów, żeby się zaszczepić - wzywał wojewoda Kłosowski.

W punkcie szczepień na Toropolu, zgodnie z deklaracjami świadczeniodawcy, dziennie przeprowadzanych ma być około 2 tysiące szczepień.