Pierwszy kraj na świecie zatwierdził szczepionkę Novavax na COVID-19

Autor: PAP • Źródło: PAP02 listopada 2021 08:00

Szczepionka przeciw COVID-19 produkowana przez amerykańską firmę Novavax została warunkowo dopuszczona do obrotu w Indonezji. To pierwszy kraj ze zgodą na stosowanie preparatu.

Pierwszy kraj na świecie zatwierdził szczepionkę Novavax na COVID-19
O dopuszczeniu szczepionki Novavax do obrotu poinformował szef firmy Stanley Erck. Fot. rarrarorro / Shutterstock.com
  • Szczepionka przeciwko COVID-19 amerykańskiego przedsiębiorstwa Novavax została warunkowo dopuszczona do obrotu w Indonezji
  • Informację przekazał agencji Reutera w poniedziałek prezes firmy Novavax Stanley Erck
  • Indonezja to pierwszy kraj, w którym będzie stosowany ten preparat

Indonezja jako pierwsza zaszczepi się Novavaxem

W 2021 r. do Indonezji ma dotrzeć 20 mln dawek podawanej w dwóch zastrzykach szczepionki. Preparat przeznaczony dla Indonezji będzie produkowany w Indiach przez firmę Serum Institute of India (SII).

Novavax złożył już wnioski o dopuszczenie swojej szczepionki do obrotu m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii, Indiach i na Filipinach. Według prezesa Ercka ich zatwierdzenie w tych krajach to kwestia "raczej tygodni niż miesięcy".

Szczepionka Novavax z wysokimi ocenami WHO i EMA

Wyniki badań klinicznych dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki są też na bieżąco oceniane przez Europejską Agencję Leków (EMA). W ramach wspólnego programu zakupu szczepionek Unia Europejska zamówiła 100 mln dawek preparatu Novavax z opcją na dostawę kolejnych 100 mln dawek.

Szczepionka Novavax jest również oceniana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Akceptacja WHO umożliwi rozprowadzanie preparatu w ramach programu COVAX, którego celem jest dostarczanie szczepionek do krajów rozwijających się. Novavax i SII zobowiązały się do dostarczenia dla COVAX 1,1 mld dawek szczepionki. Prezes Erck zapowiedział, że pierwsze dostawy dla COVAX zostaną wysłane jeszcze w tym roku.

Według badań klinicznych szczepionka Novavax ma blisko 90 proc. skuteczności w zapobieganiu infekcji koronawirusem.

Na początku października polska firma biotechnologiczna Mabion przekazała, że zawarła wartą ok. 1,46 mld zł umowę z Novavaxem na produkcję szczepionki przeciw Covid-19. Seryjna produkcja szczepionki w Polsce ma się rozpocząć w grudniu 2021 r. Umowę wsparł finansowo Polski Fundusz Rozwoju.

Czytaj też: Pracodawca sprawdzi szczepienie. Projekt ustawy trafi do Sejmu. Niedzielski zdradził szczegóły 

Dr Cessak o trzeciej dawce szczepionki przeciw COVID-19. Wiemy, jakie są przeciwwskazania

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum