Pierwsza szczepionka przeciw chlamydiozie budzi nadzieję

Autor: PZH/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2019 09:48

Czasopismo Lancet Infectious Diseases opublikowało wyniki badań klinicznych, w których potwierdzono immunogenność pierwszej szczepionki przeciw chlamydiozie. Badacze uzyskali obiecujące wyniki badań klinicznych. Chlamydioza powoduje około 131 mln zakażeń każdego roku na świecie.

Pierwsza szczepionka przeciw chlamydiozie budzi nadzieję
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W klinicznym badaniu immunogenności około trzy tuziny zdrowych kobiet losowo przydzielono do jednej z dwóch grup, gdzie podawano dwie różne wersje rekombinowanej szczepionki przeciw chlamydiozie lub grupy placebo. Obie wersje szczepionki okazały się bezpieczne i potwierdzono ich immunogenność, tzn. wywoływanie odpowiedzi immunologicznej, która nie występowała w grupie placebo.

Wersje różniły się m.in zastosowanym adiuwantem. Pierwsze wyniki badań klinicznych nowej szczepionki przeciw chlamydiozie są obiecujące - powiedział Toni Darville, specjalista ds. chorób zakaźnych dzieci z University of North Carolina School of Medicine w Chapel Hill, który jest współautorem komentarza towarzyszącego badaniu.

Zakażenia chlamydiami mogą prowadzić do upośledzających, długotrwałych powikłań u kobiet, stąd też szczepionka przeciw chlamydiozie może mieć duży wpływ na zdrowie publiczne.

Opracowanie szczepionki, która będzie chroniła przed zakażeniami C. trachomatis jest trudne, ponieważ bakterie te należą do wewnątrzkomórkowych. Dotychczasowe wyniki badań przedklinicznych na zwierzętach pokazują, że skuteczna szczepionka powinna nie tylko wywoływać silną odpowiedzi odpornościową na poziomie przeciwciał w celu zwalczania bakterii poza komórkami, ale przede wszystkim odpowiedź komórkową na poziomie limfocytów T, która pomoże usunąć bakterie z zainfekowanych komórek.

W opisanym badaniu klinicznym, immunolog i wakcynolog Robin Shattock z Imperial College London oraz jego zespół badali dwie wersje szczepionki przeciw chlamydiozie. Obie wersje wywoływały odpowiedź immunologiczną na poziomie przeciwciał i komórek T. Do kolejnych badań wybrano wersję, która dawała silniejszą odpowiedź immunologiczną.

Badacze podkreślają, że gdyby szczepionka przeszła kolejne wymagane etapy badań klinicznych i została zarejestrowana, powinna być podawana dziewczętom i chłopcom w wieku 11 -12 lat, podobnie jak szczepionka przeciw HPV.

Więcej: szczepienia.pzh.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum