Pierwsza dawka szczepionki w jednym, druga w innym punkcie? Żaden problem

Autor: WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia11 maja 2021 16:08

Na szczepienie drugą dawką szczepionki przeciw COVID-19 zaprasza szpital w Knurowie. I nie jest ważne, gdzie pacjenci przyjęli pierwszą dawkę.

Pierwsza dawka szczepionki w jednym, druga w innym punkcie? Żaden problem
Do szczpiena drugą dawką AstraZeneki zachęca na Facebooku szpital w Knurowie; FOT. Małgorzata Bartoszek/Twitter/NFZ
  • Trzy powszechne punkty szczepień przeciw COVID-19 zorganizował szpital w Knurowie
  • Placówka zaprasza na szczepienie drugą dawką AstryZeneki, bez względu na to, gdzie pacjenci przyjęli pierwszą dawkę
  • Nie trzeba teraz czekać 12 tygodni w kolejce. Jeżeli od szczepienia pierwszą dawką Astry minęło już 35 dni zapraszamy do rejestracji - napisał knurowski szpital na Facebooku

„Informujemy, iż w naszych Powszechnych Punktach Szczepień możesz zaszczepić się drugą dawką nawet wtedy, gdy pierwsza dawka szczepionki AstraZeneca została przyjęta w punktach zlokalizowanych w innych miejscowościach” - napisał na swoim Facebookowym profilu Szpital w Knurowie Sp. z o.o.

Knurowska lecznica zorganizowała aż trzy powszechne punkty szczepień przeciw COVID-19, dla całego powiatu gliwickiego, ale również gmin ościennych.

Nie czekaj w kolejce

„Nie trzeba teraz czekać 12 tygodni w kolejce. Jeżeli więc od szczepienia pierwszą dawką Astry minęło już 35 dni zapraszamy do rejestracji w Powszechnych Punktach Szczepień, które prowadzi Szpital w Knurowie” - czytam na profilu placówki. Szpital informuje, że punkty te zlokalizowane są w:

  • Knurowie w Hali MOSiR przy ul. Aleja Lipowa12a; tel 663 425 569
  • Pyskowicach w Hali im. H. Wagnera przy ul. Strzelców Bytomskich 1a; tel 663 444 498
  • Pilchowicach w sali Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Damrota 5 tel 663 444 501

Rejestracja odbywa się w następujący sposób poprzez: infolinię 989; e-rejestracja na pacjent.gov.pl.

Rząd skrócił czas między dawkami

Przypomnijmy, że skrócony czas między dawkami z automatu będzie obowiązywał osoby szczepiące się przeciw COVID-19 od 17 maja. - Ci, którzy już są po pierwszym zastrzyku mogą dowiadywać się w punktach o możliwość wcześniejszego terminu drugiej iniekcji - poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień był pytany w radiowej Jedynce o decyzję ws. skrócenia terminów między pierwszą i drugą dawką preparatów od firm Moderna, Pfizer i AstraZenece do 35 dni, czyli do 5 tygodni. Nowe zasady mają obowiązywać od 17 maja.

- Ci, którzy od 17 maja będą rozpoczynali swoje szczepienie, czyli będą przyjmowali pierwszą dawkę, będą z automatu mieli podawany ten termin skrócony - pięciu tygodni. Natomiast te osoby, które już pierwsza dawkę przyjęły mają możliwość skrócenia terminu pomiędzy pierwszą a drugą dawką. Ale muszą sami wykonać pewną pracę, a mianowicie muszą zadzwonić do punktu, w którym się szczepią i tam niejako ręcznie zmienić termin - powiedział Dworczyk.

Skontaktuj się z punktem szczepień

Osoby, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, chcące skrócić odstęp dzielący je do dawki drugiej, powinny kontaktować się z punktem szczepień, w którym dostały pierwszy zastrzyk - powiedział PAP we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak przypomniał we wtorek, że zmiana odstępu pomiędzy podaniem dawek jest zgodna z Charakterystykami Produktów Leczniczych.

Zgodnie z ChPL poszczególnych preparatów dopuszczalny odstęp między dawkami wynosi: 21-42 dni dla szczepionki Pfizer, 28-42 dni dla szczepionki Moderny oraz 4-12 tygodni dla szczepionki AstraZeneca.

Polscy pacjenci otrzymują jedną z czterech szczepionek przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś Johnson & Johnson wymaga podania jednej dawki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum