Pierwsi chętni na szczepienie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. "Mówimy o kilkudziesięciu osobach"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP12 grudnia 2022 09:37

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, że są już pierwsi chętni na szczepienie przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat.

Pierwsi chętni na szczepienie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. "Mówimy o kilkudziesięciu osobach"
Są już pierwsi chętni na szczepienie przeciw COVID-19 dla najmłodszych dzieci. Fot. Shutterstock
  • - Są pierwsi chętni na szczepienie przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat - powiedział w poniedziałek w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski
  • W nocy z 11 na 12 grudnia wystawiono blisko 2 mln e-skierowań na szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat
  • Zastrzyki dla dzieci będą wykonywane szczepionką Comirnaty, którą należy podawać domięśniowo, a miejsce podania zależy od wieku dziecka i masy mięśni

Rejestracja na szczepienia dla dzieci

Od 12 grudnia 2022 roku szczepionkę przeciw COVID-19 mogą otrzymać dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. W nocy z 11 na 12 grudnia wystawiono blisko 2 mln e-skierowań. W poniedziałek rano szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pytany był w Radiu Plus o to, czy są chętni do przyjęcia tej szczepionki.

- Są pierwsi chętni, ale my tutaj mówimy o kilkudziesięciu osobach, [...] dopiero od 12:00 (północy - przyp. PAP) mamy prowadzone zapisy - powiedział Niedzielski.

- Tak to jest, że z kolejnymi falami, kiedy to poczucie niebezpieczeństwa jest zdecydowanie mniejsze, ludzie w coraz mniejszym stopniu są skłonni do szczepień, co jest absolutnym błędem - ocenił minister zdrowia.

Przyznał, że teraz liczba zakażeń COVID-19 jest "stosunkowo niska" i dolegliwość przechorowania wydaje się "stosunkowo mała".

- Ale to szczepienie jest formą ubezpieczenia, która powinniśmy sobie wykupić na nadchodzący sezon - podkreślił.

Dopytywany o to, czy szczepienie ma sens w przypadku bardzo młodych dzieci, minister zwrócił uwagę na to, że obecnie jest odwrócenie tendencji, jeśli chodzi o zachorowania, podobnie jest w przypadku grypy. Przekazał, że liczba zachorowań wśród młodych jest coraz większa. Jest to związane z tym, że nie są zaszczepione i uodpornione w przeciwieństwie do osób dorosłych.

Schemat szczepień w Polsce

Szczepienie podstawowe przeciwko COVID-19 składa się z trzech dawek szczepionki - dwóch podawanych w odstępie trzech tygodni i trzeciej dawki po ośmiu tygodniach od przyjęcia drugiej dawki.

Zastrzyki dla dzieci będą wykonywane szczepionką Comirnaty, którą należy podawać domięśniowo. Miejsce podania zależy od wieku dziecka i masy mięśni.

Od 7 grudnia punkty szczepień mogą zamawiać szczepionkę w systemie informatycznym. 5 grudnia do Polski przybyło 504 tys. dawek szczepionki, co pozwoli na pełne zaszczepienie 168 tys. dzieci.

Dzieci można rejestrować przez mojeIKP (konto rodzica), infolinię Narodowego Programu Szczepień - (numer tel. 989) i w punkcie szczepień.

Od 16 września 2022 roku drugą dawkę przypominającą przeciw COVID-19 mogą zaszczepić się wszystkie osoby powyżej 12 lat. Od 3 października 2022 roku możliwe są szczepienia przypominające w grupie dzieci 5-11 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum