Pielęgniarki z nowymi uprawnieniami. Duża zmiana w przepisach
Pielęgniarki z nowymi uprawnieniami. Od 9 grudnia oficjalnie obowiązuje przepisy zgodnie z którymi zarówno pielęgniarki, jak i położne mogą kwalifikować do szczepień przeciwko grypie.

- Pielęgniarki z nowymi uprawnieniami od 9 grudnia. Na mocy ustawy z 17 listopada tego roku kwalifikować do szczepień przeciwko grypie mogą również pielęgniarki i położne
- Wprowadzenie tej istotnej zmiany stało się koniecznością oraz wsparciem systemu szczególnie w dobie walki z pandemią
- Przepis dotyczący przeprowadzania badania kwalifikacyjnego przez m.in. pielęgniarki i położne wszedł w życie 9 grudnia
Czytaj: Zwolnienie lekarskie na cenzurowanym. Od 2022 na L4 można zostać bez zasiłku chorobowego
Od 2022 roku rewolucja w L4. Zwolnienie lekarskie z nowego powodu
Pielęgniarki bez dodatkowych pieniędzy i kuriozalna odpowiedź Ministerstwa Zdrowia
Pielęgniarki i położne z nowymi uprawnieniami
17 listopada posłowie głosowali w sprawie senackich poprawek do ustawy o świadczenia opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona m.in. zmiany do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Został wprowadzony zapis na podstawie, którego przed wykonaniem zalecanego szczepienia ochronnego będzie poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania tego szczepienia, które przeprowadza lekarz, a które w przypadku badania kwalifikacyjnego osoby dorosłej przed szczepieniem przeciw grypie może przeprowadzić również pielęgniarka, położna - poinformowała Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.
Zgodnie ze zmianami, kwalifikacje do szczepień przeciwko grypie może przeprowadzić pielęgniarka i położna już od 9 grudnia.
Farmaceuta zakwalifikuje i zaszczepi na grypę. Sejm właśnie zdecydował
Szczepienia wykona farmaceuta
Przypomnijmy, zgodnie z nowymi przepisami, wykonanie u osoby dorosłej szczepienia przeciw grypie może przeprowadzić także lekarz dentysta, farmaceuta, fizjoterapeuta oraz diagnosta laboratoryjny - konieczne jest posiadanie określone w ustawie kwalifikacje.
Warto również dodać, że zgodnie ze znowelizowaną ustawą, do art. 86 Prawa farmaceutycznego, dodano ustęp, na mocy którego farmaceuci uzyskali prawo do szczepienia w aptekach przeciwko COVID-19. Dzień później ustawa weszła w życie.
Kwalifikować, a także szczepić mogą ci farmaceuci, którzy przeszli certyfikowane szkolenia.
Zobacz też: Farmaceuta zaszczepi na grypę. Publikacja ustawy o świadczeniach LISTA ZMIAN
Burza wokół wytycznych dla aptek. MZ odpowiada na zarzuty
Ratownicy skarżą się do Ministerstwa. Wiceminister Kraska interweniuje
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)