• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pfizer wystąpi do FDA o zatwierdzenie trzeciej dawki szczepionki. "Nawet 10 razy więcej przeciwciał"

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP09 lipca 2021 07:00

Pfizer zwróci się w sierpniu do Agencji Żywności i Leków (FDA) o zatwierdzenie w trybie ratunkowym trzeciej dawki, przypominającej, szczepionki przeciwko Covid-19.

Badania wskazują, że trzecia dawka może wywołać u pacjentów 5-10 razy większą liczbę przeciwciał Fot. Shutterstock
  • Firma Pfizer wystąpi do FDA o zatwierdzenie w trybie ratunkowym trzeciej dawki, przypominającej, szczepionki
  • Badania wskazują, że trzecia dawka może wywołać u pacjentów 5-10 razy większą liczbę przeciwciał
  • Dane m.in. z Wielkiej Brytanii i Izraela wskazują, że dwie dawki szczepionki Pfizera i BioNTechu skutecznie chronią przed wirusem Delta, a trzecia wchodziłaby w grę w momencie zanikania przeciwciał

Koncern Pfizer zamierza złożyć wniosek o dopuszczenie przez regulatorów trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 - zapowiedział w czwartek szef wydziału badań i rozwoju firmy Mikael Dolsten. Dodatkowa dawka miałaby zapewnić lepszą ochronę przed wariantem Delta.

Trzecia dawka, gdy zanikają przeciwciała

Dolsten zapowiedział w rozmowie z Associated Press, że firma w sierpniu zwróci się do Agencji Żywności i Leków (FDA) o zatwierdzenie w trybie ratunkowym dawki przypominającej szczepionki.

Naukowiec zaznaczył, że badania wskazują na to, że trzecia dawka może wywołać u pacjentów 5-10 razy większą ilość przeciwciał. Dodał, że dotychczasowe dane m.in. z Wielkiej Brytanii i Izraela wskazują, że dwie dawki szczepionki Pfizera i BioNTechu skutecznie chronią przed wirusem Delta, lecz trzecia wchodziłaby w grę w momencie zanikania przeciwciał.

Już trwa dyskusja, czy warto

AP wskazuje, że zatwierdzenie dawki przypominającej preparatu przez FDA nie musi oznaczać zmiany polityki szczepień i zmian zaleceń. Cytowany przez agencję ekspert ds. szczepionek dr William Schaffner sugeruje, że zalecanie trzeciej dawki wiązałoby się z dużym wydatkiem środków i wysiłków w sytuacji, kiedy mogłyby one być lepiej użyte do zaszczepienia tych, którzy dotąd w ogóle nie otrzymali szczepionki.

Jak dotąd w pełni zaszczepionych jest 48 proc. mieszkańców USA, choć w niektórych stanach, zwłaszcza na południu odsetek ten jest znacznie mniejszy, co budzi obawy o nowe fale i ogniska infekcji. W czwartek Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) podały, że liczba nowych zakażeń w kraju wzrosła o 10 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Ponad 90 proc. nowych infekcji stwierdzono u osób niezaszczepionych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum