• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pfizer, Moderna czy Johnson & Johnson. Która szczepionka najlepsza? Jest odpowiedź CDC

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP17 grudnia 2021 06:22

Eksperci komitetu doradczego CDC (Centrów Kontroli i Zapobiegnia Chorobom) opowiedzieli się za rekomendacją, aby pacjenci mogli wybrać spośród szczepionek Pfizera i Moderny. Ich zdaniem preparat Johnson & Johnson jest mniej bezpieczny.

Szczepionki Moderny i Pfizera są rekomendowane przez CDC. Fot. AdobeStock
  • Eksperci CDC jednogłośnie podkreślili w czwartek (16 grudnia), by pacjenci mający wybór wybrali szczepionki Pfizera lub Moderny zamiast preparatu Johnson & Johnson
  • Powodem zalecenia są przypadki rzadkiej, ale groźnej zakrzepicy wśród osób zaszczepionych preparatem J&J
  • Zdaniem ekspertów Pfizer i Moderna oferują lepszą ochronę. Jednak szczepionka Johnson & Johnson wciąż będzie dostępna dla Amerykanów

Czytaj: Chaos w sprawie dodatków covidowych. Jedni dostają za mało, inni wcale. Gorąca dyskusja w Sejmie

MZ spowiada się z walki z COVID-19. Posłowie: minister nieprzydatny jak paszport covidowy

Rekomendacja CDC ws. szczepionek

Zalecenie panelu to efekt nowych informacji rządowej Agencji Żywności i Leków (FDA) na temat rzadkich, lecz groźnych przypadków zakrzepicy. Do 31 sierpnia co najmniej 54 osoby - głównie kobiety w młodym i średnim wieku - zaszczepione preparatem J&J wymagały hospitalizacji ze względu na ten problem. Dziewięć z tych osób zmarło.

Przypadki występowania zakrzepów były w kwietniu powodem wstrzymania na 10 dni szczepień preparatem J&J, jednak ostatecznie rządowe agencje orzekły, że korzyści ze szczepienia przewyższają ryzyko.

Według opinii ekspertów CDC szczepionki stosujące technologię mRNA - produkowane przez koncerny Moderna oraz Pfizer/BioNTech - oferują lepszą ochronę i mniejsze ryzyko. Opinia ta nie jest wiążąca, a szczepionka J&J nadal będzie dostępna dla Amerykanów. Jak dotąd wybrało ją ponad 16 mln osób. 

Sprawdź: Senat zagłosował ws. Funduszu kompensacyjnego. Jest poprawka odnośnie kontrowersyjnej opłaty

Jest rekomendacja EMA ws. leków na COVID-19. Skuteczne na Omikron?

Bezpieczne łączenie preparatów

Przypomnijmy, agencja FDA wydała w październiku oficjalne stanowisko, co oznacza, że jeśli zaszczepiona osoba zdecyduje się na przyjęcie dawki przypominającej szczepionki, nie musi użyć tego samego preparatu, którym była wcześniej szczepiona. W przypadku dawki przypominającej szczepionki Moderny, FDA zaleca stosowanie połowy "zwykłej" dawki produktu.

Ogłoszenie jest oparte na opublikowanych w ubiegłym tygodniu wynikach badań ufundowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia (NIH). Wskazały one na to, że podawanie różnych szczepionek może wzmocnić odporność na koronawirusa. Dotyczy to zwłaszcza osób szczepionych preparatem J&J, które - jak sugerują wyniki - mogą najbardziej skorzystać otrzymując drugi zastrzyk z preparatem Moderny. Dodatkowa dawka Moderny miała dać 76-krotnie wyższy poziom przeciwciał, podczas gdy druga dawka J&J - czterokrotny.

Zobacz też: Łączenie różnych szczepionek przeciw COVID-19 od teraz możliwe w USA. Zgodę wydała Agencja ds. Żywności i Leków

Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci. Anestezjolog: najmłodsi też mogą chorować bardzo ciężko

Omikron jest już w Polsce. Ministerstwo Zdrowia i Sanepid potwierdzają zakażenie wariantem

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum