Petycja do prezydenta Dudy o zniesienie obowiązku szczepień dzieci

Autor: metrocafe.pl/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2015 22:05

Przeciwnicy obowiązkowych szczepień apelują do prezydenta Dudy o zablokowanie przepisów wprowadzającej nowe bezpłatne szczepienia dla dzieci. W planach jest m.in. wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom, meningokokom oraz wirusowi HPV.

Petycja do prezydenta Dudy o zniesienie obowiązku szczepień dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Autorem petycji do prezydenta jest Stowarzyszenie STOP-NOP, aktywnie działająca organizacja, która promuje wśród rodziców pogląd, że skutki uboczne szczepień mogą być tak groźne, że dziecko nie powinno otrzymywać ich obowiązkowo.

Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP-NOP zawarła w petycji do prezydenta Andrzeja Dudy cztery postulaty. Prosi m.in. o zniesienie obowiązku szczepień i wprowadzenie dobrowolności ("wzorem 16 państw europejskich"), opracowanie nowego systemu kontroli i leczenia skutków ubocznych szczepień oraz utworzenie funduszu odszkodowań dla osób dotkniętych powikłaniami poszczepiennymi.

Najnowsza inicjatywa aktywistów STOP-NOP (pod petycją podpisało się już 20 tys. osób) to reakcja na przyjętą już przez Senat nowelizację przepisów pozwalających rozszerzyć kalendarz szczepień i przeniesienie finansowania profilaktyki chorób zakaźnych z Ministerstwa Zdrowia do NFZ. Zmiany dotyczące wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom, meningokokom oraz wirusowi HPV miałyby wejść w życie od stycznia 2017.

Czytaj: www.metrocafe.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum