tvn24.pl/Rynek Zdrowia | 22-05-2017 13:38

Pediatrzy zachęcają do szczepień

Zdrowe dzieci powinny być bezwzględnie poddawane szczepieniom obowiązkowym, a im większa będzie świadomość zagrożeń, tym większe zezwolenie społeczne na szczepienia zalecane - przekonuje dr Aneta Górska-Kot, ordynator oddziału pediatrycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. Jana Bogdanowicza w Warszawie.

Specjaliści zachęcają do szczepień, ponieważ widzą efekty nieszczepienia Fot. Shutterstock

Specjalistka zachęca do szczepień, ponieważ widzi efekty nieszczepienia, tj. dzieci, które chorują na sepsę, zapalenie opon mózgowych, ciężkie zapalenia płuc. Wskazuje, że tych przypadków mogłoby nie być, gdyby wcześniej skorzystano z dostępnej profilaktyki - informuje tvn24.pl

Dodaje, że szczepionka jest lekiem i tak jak każdy lek może powodować działania niepożądane. W jej opinii łagodne NOP-y, czyli niepożądane odczyny poszczepienne, np. zaczerwienienie rączki wokół wkłucia czy gorączka, nie stanowią takiego zagrożenia jak choroby przeciwko którym się szczepimy.   A groźniejsze powikłania, np. wstrząs anafilaktyczny, który może być zagrożeniem życia, stanowią absolutnie pojedyncze przypadki.

Więcej: www.tvn24.pl