KG/Rynek Zdrowia | 17-06-2019 08:00

Pediatra zbiera na film o ruchu antyszczepionkowym. Ma już 45 tys. zł i patronat NRL

Dawid Ciemięga, pediatra z Tychów, ogłosił publiczną zbiórkę na film o ruchu antyszczepionkowym StopNOP. W ciągu 8 dni poprzez platformę crowdfundingową zebrał już ponad 45 tys. zł, a zbiórka potrwa zbiórka jeszcze 22 dni. Lekarz uzyskał też patronat prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej dla tej inicjatywy.

W ciągu pierwszej doby na produkcję filmu o ruchu antyszczepionkowym wpłacono ponad 19 tys zł. Fot. Archiwum

Jak informuje Dawid Ciemięga w opisie celu zbiórki pieniędzy, ''przez kilka lat organizacja StopNop i jej zwolennicy bezkarnie straszyli rodziców publikując nieprawdziwe lub wybiórcze treści dotyczące szczepień i medycyny, oczerniając lekarzy oraz wszystkie osoby promujące rzetelną wiedzę medyczną, promując przy tym rosnący hejt w stronę środowisk medycznych''.

Dodaje, że wciąż w dalszym ciągu organizacja StopNop oraz Justyna Socha publikują informacje, wprowadzające odbiorców w błąd.

''Przez długi czas takie działania były nie tylko bezkarne, ale pozostały bez wyraźnego odzewu instytucji, które powinny ukrócić możliwość rozpowszechniania pseudonaukowych i pseudomedycznych treści, często mających cechy porad pseudomedycznych. Moim celem jest realizacja filmu pokazującego na czym polega cały opisany problem'' - pisze Ciemięga.

Czytaj też: Tychy: lekarz-pediatra zbiera pieniądze na film o antyszczepionkowcach

Na swoim profilu na Facebooku pediatra relacjonuje postępy zbiórki i przygotowań do realizacji przedsięwzięcia. Udostępnił na nim uchwałę nr 125/19/P-VIII Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 13 czerwiec 2019 r. w sprawie udzielenia patronatu Prezesa NRL oraz zapewnienia wsparcia projektowi produkcji filmu dokumentalnego na temat ruchu antyszczepionkowego. W uchwale jest mowa o zapewnieniu kol. Dawidowi Ciemiędze wsparcia merytorycznego, organizacyjnego, prawnego i finansowego w realizacji projektu.

Publikując treść uchwały Prezydium NRL, Dawid Ciemięga napisał: ''Przedstawiłem projekt Prezesowi Naczelnej Rady Lekarskiej, Pan Prezes Matyja od początku wspierał mnie nie tylko oficjalnie jako Prezes, ale mogę powiedzieć, że miałem wsparcie również Pana Prezesa jako człowieka, lekarza i naukowca, wspierał mnie po prostu dobrym słowem, motywował do tego, żeby się nie poddawać. Poprosiłem oficjalne poparcie projektu, abym mógł z pełną powagą sprawy zapraszać najbardziej cenionych naukowców i lekarzy w tym kraju, to udzielenia wywiadów''.

Podał też, że rozmawiał z dwoma cenionymi profesorami, którzy już zgodzili się wziąć udział w projekcie: ''To pierwsze kroki, kolejne dni to będzie dalsze tworzenie listy ekspertów, a następnie umawianie się na spotkania’’. Projekt zamierza konsultować również z osobami zajmującymi się dziennikarstwem, branżą filmową itd. Deklaruje, że będzie się szczegółowo, publicznie rozliczał z wydatków na produkcję.