Pediatra: antyszczepionkowcy to ludzie zaszczepieni, oni sami nie zarażają

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2019 11:36

Osoby z odrą, które konsultowałem, to głównie pacjenci pracujący lub mający kontakt z Ukraińcami. Na odrę chorują głównie osoby nieszczepione, polscy antyszczepionkowcy to ludzie zaszczepieni w przeszłości, oni sami nie zarażają, ale ich dzieci będą tym, czym teraz są dla nas nieszczepieni Ukraińcy - ostrzega w internetowym wpisie pediatra Dawid Ciemięga.

Pediatra: antyszczepionkowcy to ludzie zaszczepieni, oni sami nie zarażają
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Lekarz opublikował wpis na Facebooku 5 maja; w niecałą dobę udostępniło go ponad 3,8 tys. internautów.

Ciemięga przypomina, że w roku 2016 Ukraina miała jeden z najniższych w Europie procent wyszczepialności społeczeństwa, dla odry (MMR) 31 proc., dla krztuśca (DTP) 19 proc., a dla polio 56 proc.

Dodaje, że w 2018 r. na Ukrainie odnotowano ponad 54 tys. przypadków odry, z czego ponad połowa dotyczyła dzieci. "Obok problemów ekonomicznych i społecznych, wyraźnie podkreślony został fakt odmawiania szczepień dzieci przez rodziców, którzy fałszowali potwierdzenia szczepień przeciwko odrze. Efektem tej głupoty była śmierć kilkunastu pacjentów z powodu odry, ilość pacjentów którzy doznali powikłań nie jest do końca znana, tysiące ludzi wymagało hospitalizacji" - czytamy we wpisie.

Według Ciemięgi "rodzice zostali perfidnie okłamani przez antyszczepionkowców, którzy twierdzą, że coś takiego jak odpowiedź stadna nie istnieje". Przypomina, że liczba przypadków odry w ostatnim czasie drastycznie wzrasta, proporcjonalnie do spadku wyszczepialności społeczeństwa. "Trudno również zrozumieć, że w obliczu tak jasnych dowodów przeciwko StopNop i całej szarlatanerii, wciąż wielu rodziców ślepo im wierzy" - pisze lekarz.

Pediatra ostrzega, że jeśli ktoś ma styczność z obywatelami Ukrainy (m.in. w pracy), to jest w grupie ryzyka. Zaleca, aby zbadać sobie poziom przeciwciał przeciwko odrze (IgG) lub "doszczepić w ciemno".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum