• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pakistan: rozpoczęła się kampania szczepienia 39,5 mln dzieci na polio

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2019 17:53

W Pakistanie ok. 260 tys. pracowników służby zdrowia rozpoczęło w poniedziałek (16 grudnia) kolejną masową akcję szczepień na chorobę Heinego-Medina, którą ma być objętych 39,5 mln dzieci. W tym roku w Pakistanie odnotowano ponad 100 przypadków polio.

Pakistan: rozpoczęła się kampania szczepienia 39,5 mln dzieci na polio
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

"Dzisiaj rozpoczęła się kampania na szczeblu krajowym w czterech prowincjach" - powiedział agencji EFE rzecznik Krajowego Centrum Operacyjnego Polio Zulfiqar Babakhel.

W 2019 roku odnotowano w Pakistanie więcej przypadków polio niż w czterech latach poprzednich.

Babakhel dodał, że część problemu ma charakter kulturowy. Niektórzy rodzice uważają szczepienia za zachodni plan ograniczenia populacji muzułmanów przez powodowanie bezpłodności, a niektórzy za niezgodne z islamem.

Pod koniec kwietnia w mediach społecznościowych pojawiła się pogłoska, że kilkoro dzieci zachorowało po zaszczepieniu, co spowodowało ataki na zespoły szczepiących, w których zginęło sześć osób. Władze twierdzą, że monitorują media społecznościowe, aby nowe plotki się nie rozprzestrzeniały.

W ostatnich latach w Pakistanie zginęło w atakach fundamentalistów na szczepiących niemal 100 pracowników służby zdrowia.

Pakistan, sąsiedni Afganistan i Nigeria są jedynymi krajami na świecie, w których choroba Heinego-Medina wciąż często występuje.

Działająca przy ONZ Światowa Inicjatywa na rzecz Walki z Polio w raporcie opublikowanym w listopadzie 2019 roku oceniła, że rządy i agencje ONZ utraciły całkowicie kontrolę nad procesem zwalczania polio w tych krajach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum