Pakistan: kilkaset osób aresztowano za odmowę szczepienia przeciw polio

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2015 18:53

Policja w Pakistanie aresztowała kilkuset rodziców niezgadzających się na zaszczepienie swoich dzieci przeciw chorobie Heinego-Medina (polio) - podały władze w poniedziałek (2 marca). Pakistan to jeden z trzech krajów świata, gdzie wciąż dochodzi do zachorowań na polio.

Pakistan: kilkaset osób aresztowano za odmowę szczepienia przeciw polio

Według rzecznika władz Peszawaru na północy kraju, Feroza Shaha, w ostatnich dniach policja aresztowała 471 osób. Przedstawiciel miejscowej policji Shakirullah Khan nie podał dokładnej liczby, oszacował jednak, że obecnie musi "iść już w setki".

Aresztowań dokonano na mocy prawa o zapobieganiu zagrożeniom dla bezpieczeństwa publicznego.

W przeszłości władze pakistańskie przeprowadzały zatrzymania wśród osób odmawiających szczepienia, jednak nigdy na tak dużą skalę - zauważa agencja Associated Press.

Pakistan to jeden z trzech krajów na świecie, gdzie wciąż dochodzi do zachorowań na polio (obok Nigerii i Afganistanu).

Kampanie zdrowotne, zwłaszcza te wspierane przez organizacje międzynarodowe, są przyjmowane w Pakistanie z podejrzliwością przez miejscową ludność, która obawia się, że lekarze mogą być szpiegami CIA, tropiącymi islamskich radykałów i naprowadzającymi amerykańskie samoloty bezzałogowe na cele. Dzięki fikcyjnej kampanii szczepień pakistański lekarz doprowadził wywiad USA do kryjówki przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena, który w efekcie został zabity przez amerykańskich komandosów.

Niektórzy islamiści, w tym talibowie, sprzeciwiali się takim kampaniom, twierdząc, że ich rzeczywistym celem jest sterylizowanie muzułmanów.

Choroba przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni - głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu kropelkową. Dotyka przede wszystkim dzieci do piątego roku życia i w niektórych przypadkach może prowadzić do śmieci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum