PAP, Rynek Zdrowia | 29-04-2021 16:40

Ozdrowieńcy powinni być zaszczepieni w ciągu pół roku od wyzdrowienia?

Władze Hiszpańskiego Towarzystwa ds. Szczepień (AEV) wezwały rząd do szybkiego zaszczepienia ozdrowieńców przeciw Covid-19.

Hiszpańskie Towarzystwo ds. Szczepień apeluje o szybkie szczepienie ozdrowieńców. Fot. Shutterstock

  • Hiszpańskie Towarzystwo ds. Szczepień uważa, że opóźnianie szczepień o ponad pół roku w przypadku ozdrowieńców jest nieuzasadnione
  • Najlepiej, aby w ciągu sześciu miesięcy od uznania ich za zdrowe osoby przyjęły dwie dawki szczepionki
  • Zdaniem władz opóźnienie szczepień ozdrowieńców wynika z niedoborów preparatów przeciw Covid-19

Jak poinformował przewodniczący AEV Amos Garcia, dopuszczenie przez władze medyczne Hiszpanii do szczepień ozdrowieńców dopiero po pół roku od przebycia choroby jest błędem, gdyż nie uwzględnia "faktu, że w okresie tym może zakończyć się" odporność organizmu na infekcję wirusem SARS-CoV-2.

W ocenie władz AEV osoby, które przebyły Covid-19, powinny otrzymać co najmniej jedną dawkę szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od wyzdrowienia.

- Najlepiej jednak, aby w ciągu pół roku od uznania ich za zdrowe osoby te przyjęły dwie dawki szczepionki - podkreślił Garcia.

Będą zmiany w programie szczepień?

Apel władz AEV pojawia się dzień przed posiedzeniem Międzyregionalnej Rady Zdrowia, w której poza ministerstwem zdrowia Hiszpanii reprezentowane są służby medyczne wszystkich wspólnot autonomicznych kraju. Organ ten podejmuje decyzje w sprawie zmian w programie szczepień.

W Hiszpanii, gdzie co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 15,3 mln osób, władze tłumaczyły dotychczas, że opóźnienie szczepień ozdrowieńców wynika z niedoborów preparatów przeciw Covid-19. W środę rząd ujawnił, że do końca kwietnia odbierze 146 tys. dawek szczepionki koncernu Johnson & Johnson, czyli zaledwie połowę dostaw, które w tym miesiącu zobowiązała się dostarczyć ta firma.