• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ostrów Wlkp.: ponad 170 dzieci skorzystało z darmowego szczepienia przeciwko pneumokokom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2018 12:10

Ponad 170 dzieci skorzystało z możliwości darmowego szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym w powiecie ostrowskim. Budżet powiatu przeznaczył na ten cel łącznie 200 tys. zł. - informuje zarząd powiatu.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia dzieci, począwszy od urodzonych w 2017 r., są obowiązkowo poddawane szczepieniu przeciwko pneumokokom. Fot. Archiwum

Przez ostatnie dwa lata powiat ostrowski realizował program profilaktyki zdrowotnej przeciwko zakażeniem pneumokokowym wśród dzieci urodzonych w 2015 r. i 2016 r.

W każdym roku na ten cel przeznaczono 100 tys. zł. W wyniku konkursu zarząd wyłonił realizatorów programu profilaktycznego w każdej z gmin powiatu ostrowskiego. Darmowe szczepienia zorganizowano w mieście i w gminie Ostrowie Wlkp., Przygodzicach, Raszkowie, Odolanowie, Sieroszewicach i Sośni.

Przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Powiatu Ostrowskiego Tomasz Ziąbka poinformował, że szczepienia organizowano w czasie bilansu dwulatka, by zminimalizować uciążliwości związane z dojazdem dzieci do przychodni.

Dodał, że program wypełnił lukę rocznikową. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia dzieci, począwszy od urodzonych w 2017 r., są obowiązkowo poddawane szczepieniu przeciwko pneumokokom.

- Oferta powiatu była także skierowana do rodziców, których nie stać było na komercyjne wykonanie szczepień zabezpieczających. Rynkowa cena oferowanej w programie szczepionki wynosi około 230 zł, udział w programie powiatowym pozwalał otrzymać ją za darmo - powiedział Tomasz Ziąbka.

Lekarz pediatra Jaromir Grześkowiak, którego przychodnia brała udział w programie profilaktycznym, powiedział, że szczepienie przeciw pneumokokom jest standardem europejskim.

- Jest to szczepionka, która zabezpiecza przeciwko bardzo ciężkim schorzeniom, jak zapalenie opon mózgowych i sepsa. Ale dzięki szczepieniom eliminujemy nie tylko te ciężkie choroby, ale także zapalenie płuc, zatok, ucha środkowego. Mamy nadzieję, że dzięki tej profilaktyce te choroby będą odchodzić do lamusa - powiedział.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum