×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Osobom, które miały w tym tygodniu szczepić się AstraZeneką, będzie proponowany inny preparat

Autor: oprac. RR • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia25 maja 2021 08:00

Osobom, które miały w tym tygodniu zaplanowane pierwsze szczepienie AstraZeneką, prawdopodobnie będzie proponowana szczepionka innego producenta.

Osobom, które miały w tym tygodniu szczepić się AstraZeneką, będzie proponowany inny preparat
Do Polski nie dotrze 800 tys. szczepionek firmy AstraZeneca, trzeba przesuwać terminy. Fot. Shutterstock
  • Do Polski nie dotrze 800 tys. szczepionek firmy AstraZeneca, trzeba przesuwać terminy
  • Osobom, które miały w tym tygodniu zaplanowane pierwsze szczepienie AstraZeneką, będzie proponowane prawdopodobnie szczepienie innym preparatem
  • Łącznie do Polski dostarczono dotąd 18 920 620 dawek różnych preparatów. Zgłoszono 9 171 niepożądanych odczynów poszczepiennych

Z uwagi na brak dostaw w tym tygodniu – z winy producenta – preparatów AstraZeneki zmienią się terminy zastrzyków lub szczepionki będą przesuwane między punktami.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 16 055 dawek. Zgłoszono 9 171 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Dzienna liczba szczepień wyniosła 62 586. Łącznie do Polski dostarczono dotąd 18 920 620 dawek.

Nie dotrze 800 tys. szczepionek firmy AstraZeneca

W poniedziałek (24 maja) szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że 800 tys. szczepionek firmy AstraZeneca, które miały dojechać do Polski w tym tygodniu, nie dotrze. W związku z tym niektórzy pacjenci będą mieli przesunięte terminy szczepień czy to pierwszą, czy drugą dawką.

Potwierdził to w poniedziałek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Jednocześnie poinformował, że AstraZeneca miała zapowiedzianą dostawę na pierwszą połowę tego tygodnia, ale przesunęła ją na pierwszą połowę przyszłego tygodnia.

- To dla nas bardzo duży problem, bo będziemy musieli terminy osób pozapisywanych na szczepienia na ten tydzień albo poprzekładać, albo zorganizować przesuwanie szczepionek Astry między punktami, bo w niektórych punktach mamy zapasy, które ewentualnie możemy na to przeznaczyć - powiedział.

Zamiast AstraZeneka inny preparat

Prezes RARS poinformował, że w pierwszej kolejności zabezpieczone zostaną te osoby, które mają w tym tygodniu otrzymać drugą dawkę preparatu. Dodał, że osobom, które miały w tym tygodniu zaplanowane pierwsze szczepienie AstraZeneką, będzie proponowane prawdopodobnie szczepienie innym preparatem.

- Informujemy punkty szczepień o zaistniałej sytuacji, kiedy dostaną szczepionki i jakie, a punkty będą informować pacjentów - podał Kuczmierowski.

W czwartek wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska zaapelował o zgłaszanie się do szczepienia przeciwko COVID-19. Mówił, że epidemiolodzy przewidują, że jesienią nowych zakażeń koronawirusem może być więcej.

Na jesieni wszyscy epidemiolodzy przewidują, że nowych zakażeń może być więcej i to właśnie z tej grupy osób niezaszczepionych będą rekrutowały się te osoby, które zachorują i trafią do polskich szpitali - mówił Kraska na antenie Polskiego Radia 24.

Zdaniem wiceministra jedyną drogą do tego, aby się spotykać z rodziną, ze znajomymi - tak jak przed pandemią - jest powszechność szczepień.

W poniedziałek minister Dworczyk poinformował, że we wtorek podczas konferencji prasowej zostanie przedstawiony "cały zestaw działań i programów, które będą realizowane wspólnie z samorządami", aby zwiększyć zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19. Dodał, że jeszcze w poniedziałek programy te będą omawiane podczas spotkania przedstawicieli rządu i samorządów.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum