×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Opole: bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia30 grudnia 2014 12:21Aktualizacja: 30 grudnia 2014 12:26

Od lutego 2015 roku bezpłatnymi szczepieniami przeciwko pneumokokom objęte zostaną w Opolu dzieci pomiędzy 25. a 36. miesiącem życia.

Opole: bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Miasto planuje w przyszłym roku wydać 266 tys. zł. na rozpoczęcie programu bezpłatnych szczepień dzieci przeciwko pneumokokom.

Pneumokoki to bakterie, które mogą doprowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet wywołać sepsę. Kiedyś zachorowania wywołane pneumokokami zdarzały się rzadko, obecnie nikogo w szpitalach nie dziwią, a najbardziej zagrożone są dzieci od 6 miesięcy do 5 lat.

Pomysł, aby chronić dzieci w wieku 3 lat, czyli pomiędzy 25. a 36. miesiącem życia, budzi kontrowersje wśród radnych. Barbara Koc-Ogonowska, radna RdO, z zawodu lekarka zaznacza, że powinno się szczepić dzieci młodsze, bo to one są najbardziej narażone na zakażenia.

Ratusz przekonuje jednak, że wiek trzech lat jest optymalny, gdyż właśnie takie dzieci wkraczają w skupiska ludzkie, np. przedszkola. Nie bez znaczenia jest również fakt, że młodszym maluchom należy podać kilka dawek szczepionki, a starszym daje się tylko jedną.

Tym samym przyjęcie kryterium trzech lat powoduje możliwość ochrony większej liczby dzieci, a tylko trzylatków do zaszczepienia będzie w 2015 roku ponad tysiąc.

Radnych czeka dyskusja nad szczepionkami w styczniu, bo wówczas mają przyjąć uchwałę o programie szczepień, który zdążył zyskać pozytywną opinię m.in. konsultanta wojewódzkiego ds. chorób zakaźnych. Dlatego ratusz zapowiada, że zdania co do wieku nie zmieni, a akcja może ruszyć w lutym.

Więcej: www.nto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum