• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Opłata za szczepionkę na COVID-19. Niedzielski potwierdził, ale daty nie podał

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia07 września 2021 14:45

Będzie moment w czasie, kiedy szczepienia przeciw COVID będą objęte zwykłym systemem refundacji - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że nie nastąpi to jednak w najbliższym czasie.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • O wprowadzeniu opłaty za szczepionkę na COVID-19 informuje Dziennik Gazeta Prawna. Jak donosi koszt szczepionki wyniósłby tyle, ile wynosi aktualna wycena NFZ - ok. 60 złotych
  • Do spekulacji na ten temat odniósł się we wtorek, 7 września, minister zdrowia Adam Niedzielski
  • - Będzie moment w czasie, kiedy te szczepienia zostaną objęte zwykłym systemem refundacji - przyznał
  • Wtedy zapadną decyzje o poziomie refundacji w poszczególnych grupach, tak jak to jest przy szczepieniach na grypę - zaznaczył minister
  • Niedzielski zapewnił jednak, że wszyscy, którzy będą się szczepili we wrześniu czy październiku, otrzymają szczepienie bezpłatnie

Szczepionka na COVID-19 będzie płatna. Niedzielski potwierdził

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że należy zdawać sobie sprawę z tego, że "normalne szczepienia, które mamy w kalendarzu szczepień obowiązkowych, podlegają normalnym zasadom refundacyjnym".

- Jeżeli określa się grupy, w ramach których refundacja jest stuprocentowa czy pięćdziesięcioprocentowa, to wtedy ta odpłatność jest stopniowo redukowana. Rzeczywiście, szczepienie na COVID od początku miało nieco inną formułę, bo nie było wskazanych grup, była określona cała populacja, dostępność pełna, ale na pewno będzie jakiś moment w czasie, kiedy te szczepienia będą objęte zwykłym systemem refundacji - poinformował minister.

Kiedy refundacja szczepienia przeciw COVID-19?

Podkreślił jednak, że "nie przesądzałby na razie", czy refundacja szczepień przeciw COVID-19 będzie wprowadzona od początku roku.

- Jeżeli ten system refundacji obejmie szczepienia covidowe, wtedy będziemy decydowali chociażby o poziomie refundacji, który może być zróżnicowany w poszczególnych grupach, tak jak jest na przykład przy szczepieniu na grypę, gdzie szczepienie dla osób w wieku senioralnym jest w pełni refundowane - zapowiedział Niedzielski.

We wrześniu i październiku szczepienia na COVID-19 bezpłatne dla wszystkich

Minister zdrowia zapewnił, że wszyscy, którzy we wrześniu i październiku będą szczepili się w związku ze zbliżającą się czwartą falą pandemii "czy zwiększeniem liczby zakażeń", to "na pewno to szczepienie będzie dostępne bezpłatnie".

Czytaj również: 60 zł za szczepionkę na COVID-19. Wycena już jest, decyzji jeszcze nie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum