• PARTNER SERWISUpartner serwisu

"Omikron może przynieść nawet 80 tys. zakażeń". Czwarta dawka szczepionki nie jest przesądzona

Autor: JKB • Źródło: Newsroom, Rynek Zdrowia14 stycznia 2022 09:35

Prof. Andrzej Horban z Rady Medycznej przy premierze, ocenił zbliżającą się piątą już falę pandemii. - Ta fala będzie bardzo intensywna, ale krótka - wyjaśnił.

Prof. Horban jest za obowiązkowym szczepieniem osób po 60 roku życia. Fot. AdobeStock
  • Prof. Andrzej Horban wyjaśnił w rozmowie dla "Newsroom", że nadchodząca fala może przynieść olbrzymie liczby zakażeń
  • - Jesteśmy zdania, że jedynie szczepienia pomagają w ochronie przed ciężkim zakażeniem - dodał
  • Ekspert zaznaczył, że cały czas trwają badania nad możliwością podania czwartej dawki, ale na razie nie ma szczegółowych wniosków

Omikron i skala zakażeń w Polsce

W piątkowym, 14 stycznia, wydaniu "Newsroom" Wirtualnej Polski gościem był prof. Andrzej Horban konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, główny doradca premiera do spraw COVID-19 oraz przewodniczący Rady Medycznej.

Zdaniem eksperta przewidywania co do liczby zakażeń są słuszne, choć uważa, że bariera dodatkowych 100 tys. zakażeń nie zostanie przekroczona.

- Omikron może przynieść do 80 tys. zakażeń. Rząd się na to przygotowuje, choć jest już za późno na prewencję. Jesteśmy zdania, że jedynie szczepienia pomagają w ochronie przed ciężkim zakażeniem - powiedział prof. Horban.

Na pytanie o to, czy obowiązek okazywania paszportów covidowych powinien być obowiązkowe, przewodniczący Rady Medycznej odpowiedział:

- Tak być powinno, ale problem polega na tym, że społeczeństwo musi to zaakceptować. Wszyscy wiemy, że musimy nosić maseczki w przestrzeniach publicznych i stosować się do innych zasad. W pewnej części politycy są emanacją społeczeństwa, a kierunek do przodu jest wyznaczony – powinniśmy się szczepić - dodał.

Jak będzie wyglądać piąta fala i co z czwartą dawką?

Jeśli chodzi o obowiązek szczepień prof. Horban zaznaczył, że konieczne jest zachęcanie i nakłanianie do szczepień społeczeństwa, ale jest to wciąż bardzo trudne. Zdaniem eksperta, "cofamy się do sytuacji sprzed 300 lat".

- Zdecydowanie jesteśmy za obowiązkowymi szczepieniami przynajmniej dla osób po 60 roku życia, bo są najbardziej narażone. Ta fala będzie bardzo intensywna, ale krótka. Nie jesteśmy w stanie przygotować tych kilkadziesiąt tysięcy łóżek więcej - podkreślił rozmówca.

Padło także pytanie o możliwą czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Prof. Horban wyjaśnił, że na razie nie ma potwierdzenia, że kolejna dawka przypominająca będzie konieczna.

-  Jesteśmy na etapie badań zachowania układu immunologicznego i staramy się wyciągnąć wnioski generalne z wybiórczych badań. Nie można w nieskończoność podawać kolejnych dawek i zbyt często, bo to może spowodować reakcje autoimmunologiczne, ale to są na razie tylko dywagacje - powiedział na koniec gość "Newsroomu".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum