• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Omikron. Izraelski minister zdrowia: szczepienie jest teraz naprawdę kluczowe

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP02 grudnia 2021 08:54

Minister zdrowia Izraela Nitzan Horowitz przekazał 1 grudnia, że istnieją przesłanki, iż szczepionki przeciwko COVID-19 chronią przed wariantem Omikron.

Szczepionki prawdopodobnie działają na mutację omikron. Fot. Shutterstock
  • Jak zaznaczył minister Nitzan Horowitz, w najbliższych dniach pojawią się szczegółowe informacje dotyczące skuteczności szczepionek przeciwko wariantowi omikron
  • Każdy, kto zostanie narażony na wariant Omikron bez zaszczepienia, narazi się na niepotrzebne ryzyko - powiedział izraelski minister zdrowia
  • W raporcie telewizji Channel 12 przekazano, że szczepionka od Pfizera jest nieco mniej skuteczna w zapobieganiu zakażeniom omikronem niż deltą - 90 proc. w stosunku do 95 proc.

Czytaj: Sanepid na Śląsku bada próbkę od mężczyzny, który wrócił z Afryki. Jest podejrzenie omikrona

Omikron. Czy wjedziemy do Kanady? Powiększyła się lista państw z zakazem. Zobacz najnowsze ustalenia

Szczepienia skuteczne przeciwko omikronowi 

- W najbliższych dniach będziemy mieli dokładniejsze informacje na temat skuteczności szczepionki przeciw wariantowi Omikron, ale jest tu miejsce na optymizm i istnieją wstępne przesłanki, że ci, którzy są zaszczepieni szczepionką w dalszym ciągu ważną lub przypominającą będą przed nim chronieni - powiedział Horowitz w trakcie wizyty w Centrum Medycznym Soroka w Beer Szewie wraz z ministrem finansów Awigdorem Libermanem.

- Szczepienie jest teraz naprawdę kluczowe. Każdy, kto zostanie narażony na wariant Omikron bez zaszczepienia, narazi się na niepotrzebne ryzyko - zaznaczył.

Późnym wieczorem we wtorek w raporcie telewizji Channel 12 podano, że szczepionka Pfizera jest tylko nieco mniej skuteczna w zapobieganiu zakażeniom Omikronem niż Deltą - 90 proc. w porównaniu do 95 proc. - podczas gdy jest równie skuteczna - około 93 proc. - w zapobieganiu poważnym objawom u osób zaszczepionych już dawką przypominającą.

Według raportu zdolność wariantu Omikron do zakażania jest wyższa niż Delta, ale nie tak bardzo, jak się obawiano - około 1,3 razy wyższa

Sprawdź: Omikron rozprzestrzenia się. Już 44 potwierdzone zakażenia w 11 krajach UE

Omikron w Polsce? Andrusiewicz: badane są dwie próbki

Co wiadomo o Omikronie?

Przypomnijmy, w poniedziałek (29 listopada) Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że nowy wariant koronawirusa stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach".

- Omikron ma bezprecedensową liczbę mutacji kolców, mogącą potencjalnie wpływać na dalszy rozwój pandemii Covid-19 - zauważa WHO, która w ramach doradztwa technicznego ponowiła apel do państw członkowskich ONZ o "przyspieszenie akcji szczepień w grupach o wysokim priorytecie" i "zapewnienie planów łagodzenia skutków pandemii".

Eksperci WHO dodali, że konieczne są dalsze badania, by ustalić w jakim stopniu Omikron może być w stanie wymykać się działaniu dotychczas dostępnych szczepionek. Nie jest też na razie jasne, jaki poziom odporności na infekcję Omikronem wytwarza organizm, który przebył wcześniejsze zakażenie Covid-19 wywołane innym szczepem koronawirusa - dodano.

Zobacz też: Wariant Omikron. Będzie dedykowana szczepionka? BioNTech rozpoczyna badania

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego: nie ma dowodów, że szczepienia nie chronią przed omikronem

Limity od 1 grudnia nie dotyczą zaszczepionych. Premier o sprawdzaniu certyfikatów covidowych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum