Olsztyn: żłobek nie dla nieszczepionych dzieci?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2019 09:11

Olsztyńscy radni Koalicji Obywatelskiej ogłosili w środę (27 marca) podczas sesji Rady Miasta, że złożą poprawkę do statutów miejskich żłobków. Zamknie ona drogę do tych placówek dzieciom, które nie przyjęły obowiązkowych szczepionek.

Olsztyn: żłobek nie dla nieszczepionych dzieci?
Żłobki nie dla dzieci bez obowiązkowych szczepień? Fot. Shutterstock

Do żłobka będą mogły się mogły dostać tylko te dzieci, które zostały zaszczepione zgodnie z kalendarzem szczepień, ewentualnie są chore i nie mogą być szczepione.

W trakcie sesji nie obyło się bez gorącej dyskusji wśród radnych. Wątpliwości w tej sprawie zgłaszali radni PiS. Padł też argument, że nowy regulamin dotyczy tylko czterech miejskich placówek, podczas kiedy w 20 prywatnych takie ograniczenia obowiązywać nie będą.

W czasie dyskusji o nowym regulaminie żłobkowym Elżbieta Wirska, prawicowa radna z Solidarnej Polski była mu przeciwna i przywołała argumenty pozamedyczne twierdząc, że nowy regulamin jest ograniczeniem konstytucyjnego prawa do edukacji. Marta Kamińska z Koalicji Obywatelskiej wyjaśniła, że trudno mówić o ograniczeniu jakichkolwiek praw, tym bardziej konstytucyjnych, gdy w regulaminie przyjęć do żłobków mowa jest jedynie o szczepieniach obowiązkowych.

Poprawka została zgłoszona tego samego dnia i od razu przyjęta. Poparło ją 17 radnych, przy pięciu wstrzymujących się.

Więcej: olsztyn.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum