Olsztyn: w szpitalu wojewódzkim zaszczepi się prawie 80 proc. pracowników medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2020 17:45

Blisko 80 proc. pracowników medycznych szpitala wojewódzkiego w Olsztynie chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 - poinformował rzecznik placówki. W szpitalu wojewódzkim w Elblągu odsetek chętnych do szczepień przekroczył 50 proc. - podał jego dyrektor.

Olsztyn: w szpitalu wojewódzkim zaszczepi się prawie 80 proc. pracowników medycznych
Fot. Archiwum

Szpitale wojewódzkie w Olsztynie i Elblągu to największe placówki medyczne w woj. warmińsko-mazurskim. Oba mają status tzw. szpitali węzłowych.

Rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego w Olsztynie Przemysław Prais poinformował w piątek PAP, że 77,6 proc. pracowników medycznych tego szpitala wyraża chęć zaszczepienia przeciwko COVID-19.

- Wśród pracowników niemedycznych taką chęć wyraziło 79 proc. zatrudnionych - poinformował Przemysław Prais.

W szpitalu wojewódzkim w Elblągu na listę szczepień zapisało się 770 pracowników z 1,5 tys. zatrudnionych.

- Bardzo mnie ten odsetek chętnych do szczepień cieszy, szczepienia na grypę cieszyły się mniejszą popularnością - poinformowała PAP dyrektor placówki Elżbieta Gelert.

Dodała, że do zarządzanego przez nią szpitala już zgłosiło się 350 pracowników medycznych z mniejszych placówek, chcących się zaszczepić.

- To nas bardzo cieszy, ale też stawia przed nami wyzwanie logistyczne. W obliczu takiej liczby chętnych zdecydowaliśmy, że będziemy szczepić na dwa zespoły, jeden przed południem, drugi po południu. Zrobimy wszystko, by ludzie się jak najszybciej mogli zaszczepić - zadeklarowała Gelert.

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków zaszczepieni zostaną pracownicy ochrony zdrowia w tzw. szpitalach węzłowych. W tej chwili trwa nabór. Placówki te zaszczepią w pierwszej kolejności swój personel i personel innych jednostek sektora ochrony zdrowia, m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych.

Zgłoszenia pracownicy z tych placówek powinni przesyłać do 18 grudnia, a zgłoszenia personelu z innych placówek do 20 grudnia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum