PAP/Rynek Zdrowia | 28-12-2016 12:55

Olsztyn: miasto sfinansuje szczepienia przeciwko pneumokokom

Miejski samorząd sfinansuje w przyszłym roku szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci urodzonych w latach 2015-16 i mieszkających w Olsztynie. Na realizację tego programu profilaktycznego przewidziano w gminnym budżecie 100 tys. zł.

Miejski program profilaktyczny zakłada bezpłatne szczepienia dla wszystkich dzieci z roczników 2015 i 2016 mieszkających na terenie Olsztyna. Fot. Archiwum

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia od przyszłego roku obowiązkowymi (czyli bezpłatnymi) szczepieniami przeciw pneumokokom będą objęte wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. Samorząd Olsztyna postanowił uzupełnić działania resortu i sfinansować z budżetu miasta takie szczepienia również dla dzieci starszych.

Miejski program profilaktyczny zakłada bezpłatne szczepienia dla wszystkich dzieci z roczników 2015 i 2016 mieszkających na terenie Olsztyna, których rodzice wyrażą na to zgodę. Na ten cel przewidziano 100 tys. zł w przyszłorocznym budżecie miasta.

Obecnie w Polsce obowiązkowo szczepi się dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży i te, które po urodzeniu ważą mniej niż 2,5 kg. Ze wskazań medycznych szczepione są też dzieci do 5. roku życia chorujące m.in. na przewlekłe choroby serca, cukrzycę i astmę.

Ponadto w ostatnich latach niektóre samorządy finansowały populacyjne szczepienia przeciwko pneumokokom w ramach gminnych programów profilaktyki zdrowotnej. Olsztyn wprowadza taki program po raz pierwszy.

Pneumokoki (Streptococcus pneumoniae, czyli dwoinka zapalenia płuc) są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego, takich jak zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok oraz zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli. Są też najczęstszą przyczyną pozaszpitalnego zapalenia płuc, zwłaszcza tego, które przebiega z bakteriemią (obecność bakterii w krwi).

Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP): zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenie spojówek, zapalenie otrzewnej oraz zapalenie stawów.