Ok. 360 tys. szczepionek Pfizera trafiło w poniedziałek do Polski

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2021 08:53

W poniedziałek (15 lutego) do Polski dotarło ok. 360 tys. szczepionek przeciw COVID-19 od firm Pfizer i BioNTech. Około godz. 9.30 powinny już być w Agencji Rezerw Materiałowych.

Ok. 360 tys. szczepionek Pfizera trafiło w poniedziałek do Polski
Około 9.30 mają być już w Agencji Rezerw Materiałowych - przekazał Michał Kuczmierowski. Fot. Materiały prasowe

- Ok. 360 tys. szczepionek przeciw COVID-19 od firm Pfizer i BioNTech jest już w Polsce, w drodze do nas. Około 9.30 mają być już w Agencji Rezerw Materiałowych - przekazał Michał Kuczmierowski, szef ARM.

Dodał, że w tym tygodniu do Polski mają dotrzeć jeszcze szczepionki firmy AstraZeneca.

Szczepionka AstryZeneki to trzeci preparat przeciw COVID-19 dopuszczony o użytku na rynku unijnym. Jest to szczepionka wektorowa, która została dopuszczona na rynek pod koniec stycznia.

Z informacji w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, ale "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych". Ponadto skuteczność tej szczepionki może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Dwa pozostałe preparaty opierają się na technologii mRNA - firmy Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Szczepionki te mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Szczepionka Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum