Odszkodowania za odczyny poszczepienne: dwukrotnie więcej wniosków, niż zakładano

Autor: Marianna Lach • Źródło: Rynek Zdrowia05 sierpnia 2022 10:00

Plan Finansowy Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych do zmiany. Do Rzecznika Praw Pacjenta do końca lipca wpłynęło 1100 wniosków o odszkodowania, a spodziewano się takiej liczby za cały 2022 rok.

Odszkodowania za odczyny poszczepienne: dwukrotnie więcej wniosków, niż zakładano
Więcej wniosków o odszkodowania za odczyny poszczepienne, niż zakładano. Fot. Shutterstock
  • Do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło już ponad 1100 wniosków o odszkodowania z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych
  • To tyle, ile szacowano za cały 2022 rok
  • Rosną koszty obsługi wniosków, rosną też odsetki na koncie Funduszu. Komisja Finansów Publicznych zgodziła się na zmianę jego planu finansowego

Rosną koszty obsługi funduszu. Rośnie też sam Fundusz

Rzecznik Praw Pacjenta złożył do sejmowej Komisji Finansów Publicznych wniosek  w sprawie zmian w planie finansowym Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych na 2022 rok.

Jak uzasadniał RPP Bartłomiej Chmielowiec w trakcie dzisiejszego (5 sierpnia) posiedzenia Komisji, ustawa tworząca fundusz kompensacyjny szczepień ochronnych weszła w życie 27 stycznia bieżącego roku. Plan finansowy ustalano zatem w sytuacji braku doświadczeń z obsługą Funduszu i wypłat odszkodowań z wcześniejszych lat. 

- Oszacowanie kwestii kosztów związanych z obsługą tego funduszu było niezmiernie trudne. Pierwotnie szacowano, że liczba wniosków, które wpłyną do Rzecznika Praw Pacjenta w całym 2022 roku miała wynieść nie więcej niż 1000 wniosków. Tymczasem w okresie od 12 lutego do 31 lipca - to są nasze najnowsze dane - wpłynęło 1100 wniosków. W związku z tym konieczne jest zwiększenie środków z 40 tysięcy do 100 tysięcy, czyli jedynie o 60 tysięcy złotych na bezpośrednie koszty związane z obsługą tego Funduszu - argumentował Bartłomiej Chmielowiec.

Rzecznik wyliczał, że chodzi m.in. o koszty korespondencji w ramach postępowań administracyjnych, gdzie występuje konieczność wysłania korespondencji listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, ponadto kosztów wydruku i tego typu podobnych.

- Jednocześnie zakładamy zwiększenie przychodów Funduszu o kwotę 150 tys. zł, zgromadzonych z tytułu odsetek od środków na rachunku bankowym w Banku Gospodarstwa Krajowego, przeznaczonych na wypłaty świadczeń z 50 do 200 tysięcy. Tym samym w planie finansowym zakładamy, że zostanie zwiększony stan funduszu na koniec roku o 90 tysięcy do wysokości 587 tysięcy zł - wyjaśniał Chmielowiec.

Opinia Komisji Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała propozycje zmian w planie finansowym funduszu kompensacyjnego szczepień ochronnych dla 2022 rok.

Przypomnijmy:  Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych pozwala zaszczepionym, którzy byli hospitalizowani z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych, ubiegać się o świadczenia kompensacyjne, wykorzystując prostą ścieżkę bez udziału sądów.

Wysokość odszkodowania zależy przede wszystkim od długości pobytu w szpitalu. Maksymalna kwota to 100 tys. zł. Możliwość uzyskania świadczenia kompensacyjnego odnosi się do wszystkich szczepień przeprowadzonych od początku Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 (czyli po 26 grudnia 2020 roku).

Jak w maju informował RPP,  od lutego do połowy maja wpłynęło do Rzecznika 880 wniosków o przyznanie świadczenia, wydano 97 decyzji, dzięki którym przyznano łącznie ponad 677 tys. w ramach odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum