Odszkodowania za działania niepożądane szczepień przeciw COVID-19 - na jakich zasadach?

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2020 12:46

Wiele osób stawia sobie pytanie, kto i na jakich zasadach może ponosić odpowiedzialność cywilną za ewentualne niepożądane działania powszechnego aplikowania szczepionek przeciw COVID-19. Jeszcze w połowie grudnia Michał Dworczyk, szef KPRM podkreślał, że osoby mające niepożądane odczyny poszczepienne otrzymają odszkodowanie, a uregulowania w tej sprawie zostaną określone w ustawie.

Odszkodowania za działania niepożądane szczepień przeciw COVID-19 - na jakich zasadach?
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Rząd 15 grudnia ogłosił Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. W dokumencie tym znalazło się ogólne stwierdzenie, że „planowane jest stworzenie funduszu kompensacyjnego dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)".

Z tej deklaracji nie wynika jednak, na jakich zasadach, w jakim zakresie, w jakim trybie i kto będzie „kompensował" ewentualne szkody wywołane szczepieniemia przeciwko COVID-19.

Resort zdrowia ma przedstawić w najbliższym czasie projekt ustawy powołującej fundusz kompensacyjny dla osób, u których wystąpią niekorzystne odczyny poszczepienne (NOP). Choć umowa zawarta przez Komisję Europejską bezpośrednio z producentami szczepionek ceduje odpowiedzialność za niepożądane zdarzenia w procesie szczepień na państwa członkowskie, to zapis o cesji oznacza jedynie, że producent nie odpowiada wobec pacjentów za NOP.

Jak stwierdziła w rozmowie z Dziennikiem "Rzeczpospolita" Jolanta Budzowska, w Polsce jak dotąd nie ma przepisu gwarantującego pacjentom odszkodowanie za niezawinione przez podmioty lecznicze powikłania wliczone w ryzyko szczepień obowiązkowych, a tym bardziej dobrowolnych.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum