Odra wywołała prozdrowotną gorączkę, zaczyna brakować szczepionek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2018 08:17

Nowe przypadki choroby sprawiły, że dorośli stanęli w kolejce po szczepionki. Problem w tym, że są one niemal niedostępne - pisze w czwartek (27 grudnia) "Dziennik Gazeta Prawna".

Odra wywołała prozdrowotną gorączkę, zaczyna brakować szczepionek
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jak wynika z monitoringu portalu GdziePoLek.pl, na który powołuje się DGP w październiku szczepionka MMR była dostępna w 11 proc. aptek w Polsce, aktualnie jest to już tylko 1 proc. Według ekspertów zużycie szczepionki jest ponad 10-krotnie wyższe niż w poprzednich latach. "Powodem tego jest rosnąca fala zachorowań - do połowy grudnia zanotowano 263 przypadki wobec 62 rok temu" - czytamy w dzienniku.

Ministerstwo zdrowia zamówiło dodatkowe preparaty do komercyjnego użycia. Wówczas na nasz rynek trafiło ok. 20 tys. dawek szczepionki z zagranicy. Nie są one jednak dostępne w aptekach, zostały zakupione w opakowaniach po 10 dawek, dlatego też mogą trafić jedynie do punktów szczepień, które je zamówią - podaje DGP.

"Z tego rzutu zostało już tylko kilka tysięcy. W ciągu trzech tygodni wykupiono ponad 12 tys. szczepionek. W poprzednich latach miesięczne zużycie wynosiło około tysiąca" - czytamy w czwartkowym wydaniu DGP.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum