Odczynów poszczepiennych niewiele, ale więcej po jednej ze szczepionek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2021 09:43

Z danych, które zebrał "Dziennik Gazeta Prawna", wynika, że najwięcej odczynów poszczepiennych zgłaszanych jest przez pacjentów po przyjęciu preparatu AstryZeneki.

Odczynów poszczepiennych niewiele, ale więcej po jednej ze szczepionek
Dane Ministerstwa Zdrowia pokazują, że liczba niepożądanych objawów po szczepionkach przeciw COVID-19 jest śladowa. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Niepożądanych efektów ubocznych szczepień jest jednak niewiele i są niegroźne.

Dziennik informuje we wtorek, że dane Ministerstwa Zdrowia pokazują, iż liczba niepożądanych objawów jest śladowa. "Ponieważ to jeden z głównych wątków dyskusji wokół szczepionek, poprosiliśmy resort o udostępnienie ich z uwzględnieniem rodzajów dostępnych preparatów. Poinformowano nas, że do 17 lutego wykonano ponad 2,5 mln szczepień preparatem Pfizera, prawie 53 tys. Moderny i niemal 94,5 tys. AstryZeneki. Jeśli chodzi o niepożądane odczyny poszczepienne (czyli tzw. NOP-y), to odnotowano ich odpowiednio: 1820 w przypadku Pfizera (co stanowi 0,07 proc. całości), 13 przy Modernie (0,025 proc.) i 117 (0,12 proc.) przy AstrzeZenece" - podaje gazeta.

Uzyskane przez "DGP" dane wskazują również, że w przypadku preparatu od AstryZeneki - wobec skuteczności którego było najwięcej dyskusji - udział NOP jest wyraźnie wyższy niż w przypadku pozostałych preparatów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum