×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Od września pół miliona zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia20 listopada 2013 17:09

Od początku września zarejestrowano prawie 500 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH. W poprzednim sezonie grypowym w tym samym okresie było o ponad 145 tys. mniej zachorowań.

Od września pół miliona zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Nie ma jeszcze pewności, czy w najbliższych miesiącach będzie więcej zachorowań niż rok wcześniej. Z dotychczasowych danych wynika, że od początku września do przychodni i szpitali zgłosiło się niemal pół miliona chorych, a ponad 1,4 tys. wymagało hospitalizacji. Najwięcej przypadków odnotowano w czterech województwach: pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i małopolskim.

W pierwszych 10 tygodniach poprzedniego sezonu epidemicznego liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wyniosła 353 175. Potem nastąpił wzrost zakażeń. W grudniu 2012 r. zarejestrowano 261 024 przypadki zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę.

Eksperci ostrzegają, że grypa to poważna choroba i nie można jej bagatelizować. - Wydaje się, że Polacy zapomnieli o tym, jak poważną chorobą jest grypa. Jednym z głównych powodów jest utrzymujący się w społeczeństwie brak świadomości zagrożeń wynikających z zachorowania, a przede wszystkim jego powikłań - twierdzi Włodzimierz Jezierski, prezes Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej.

Specjalista dodaje, że na rynku dostępne są już ostatnie dawki szczepionek przeciw grypie. Jego zdaniem, jest to ostatni moment, aby wybrać się do lekarza, wykonać szczepienie ochronne i skutecznie uniknąć przykrości związanych z zachorowaniem na grypę. Ministerstwo Zdrowia zezwoliło na sprowadzenie do Polski kolejnych 50 tys. dawek szczepionki przeciw grypie w opakowaniach międzynarodowych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP), jak również krajowe ośrodki: Główny Inspektorat Sanitarny oraz Krajowy Ośrodek ds. Grypy rekomendują szczepienia jako najskuteczniejszy sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom wywołanym przez wirusa grypy. Optymalny czas realizacji szczepień to miesiące wrzesień-grudzień, czyli tuż przez wystąpieniem szczytu zakażeń, przypadającego zwykle na okres od stycznia do marca.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy, które namnażają się w komórkach nabłonka dróg oddechowych. Objawy grypy pojawiają się nagle. Najczęściej pojawia się wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, jadłowstręt, silne uczucie zmęczenia i rozbicia. Tym, co różni grypę od innych infekcji układu oddechowego, jest znacznie wyższy wskaźnik groźnych dla zdrowia i życia powikłań, które są jej następstwem.

Najbardziej narażone na powikłania pogrypowe są małe dzieci, seniorzy, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układów oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz cukrzycę. Do najczęstszych powikłań grypy należą wtórne zakażenia bakteryjne i wirusowe oraz zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum