• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Od lipca dostawy szczepionek Pfizer do Polski mniejsze o połowę. Co to oznacza dla zaszczepionych pierwszą dawką?

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP16 czerwca 2021 13:44

Od lipca dostawy szczepionek Pfizer/BioNTech do Polski zmniejszą się o ok. 1 mln tygodniowo. Szef RARS przyznał, że punkty szczepień będą musiały dostosować się do mniejszych dostaw

Od lipca dostawy szczepionek Pfizer do Polski mniejsze o połowę/Fot. Shutterstock
  • Od pierwszej połowy lipca dostawy szczepionek Pfizer/BioNTech do Polski zmniejszą się niemal o połowę
  • Do końca czerwca szczepienia będą realizowane bez zmian, ale w lipcu szczepionek dla wszystkich chętnych może nie wystarczyć
  • Szef RARS zaznacza, że Pfizer wywiązuje się z umów

Obecnie tygodniowo do Polski trafia ok. 2,5-2,2 mln dawek preparatu Pfizer/BioNTech, 100 tys. Johnson & Johnson i po ok. 250 tys. preparatów firm Moderna i AstraZeneca. Z informacji przekazanych PAP przez szefa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michała Kuczmierowskiego wynika, że od pierwszej połowy lipca dostawy szczepionek Pfizer/BioNTech zmniejszą się niemal o połowę.

Zabraknie szczepionek dla chętnych?

- Obecnie tygodniowo ok. 1,4 mln szczepionek przeznaczamy na pierwsze dawki. W związku z tym za trzy tygodnie właśnie ok. 1,4 mln szczepionek będziemy musieli zabezpieczyć na drugie dawki - podkreślił Kuczmierowski.

Preparaty innych firm mają docierać do Polski w takiej samej liczbie, jak do tej pory.

- Martwi nas, że w lipcu może być za mało szczepionek dla chętnych osób, a zależy nam, żeby proces szczepień przebiegał płynnie, tym bardziej, że są obawy przed kolejną, jesienną falą pandemii - powiedział Kuczmierowski.

Prezes RARS powiedział, że do końca czerwca proces szczepień realizowany jest bez zmian. W lipcu punkty szczepień będą musiały dostosować go do zmniejszonej liczby dostaw.

Czytaj także: Wariant Delta. Potwierdzono kolejny przypadek zakażenia indyjską mutacją koronawirusa

Pfizer wywiązuje się z umów

Kuczmierowski pytany o to, z czego wynikają zmniejszone dostawy Pfizera podkreślił, że nie jest to zaskoczenie dla strony rządowej.

- Na początku roku były negocjowane dodatkowe umowy dotyczące preparatów Pfizer/BioNTech i zostały one zrealizowane w czerwcu. Podstawowa umowa opiewała na ok. 1,2-1,5 mln dawek, a dodatkowe porozumienia zwiększały tygodniowe transporty o 1 mln-  - wyjaśnił. Dodał, że producent informuje o liczbie dawek z miesięcznym wyprzedzeniem. - Liczyliśmy jednak, że jeszcze w lipcu dostawy będą większe, ale tak nie będzie - dodał.

Kuczmierowski zaznaczył, że Pfizer wywiązuje się z umów - w sumie do Polski ma dotrzeć ok. 50 mln dawek tego preparatu. Jednak będą one wynosić - jak zawarto w podstawowej umowie - właśnie 1,2-1,5 mln tygodniowo.

Prezes RARS mówi, że nie ma co liczyć na to, że w wakacje szczepienie będzie można wykonać bez kolejki. Zachęca do tego, by nie czekać z rejestracją na szczepienia, tylko wykonać je jeszcze w czerwcu, kiedy szczepionek jest więcej. - Później dostęp może być utrudniony - przewiduje.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum