Od dziś koniec finansowania szczepień przez NFZ

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia31 marca 2022 05:55

Od 31 marca procedura odrębnego rozliczenia szczepienia przeciw grypie przez NFZ przestaje obowiązywać podmioty je wykonujące i nie będzie dostępna w kolejnym sezonie 2022/2023 - przekazało Ministerstwo Zdrowia. To oznacza koniec bezpłatnych szczepień na grypę dla wszystkich.

Od dziś koniec finansowania szczepień przez NFZ
Od dziś koniec bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla wszystkich Fot. PAP/Marek Zakrzewski
 • Od 31 marca procedura odrębnego rozliczenia szczepienia przeciw grypie przez NFZ przestaje obowiązywać
 • To oznacza koniec od 31 marca bezpłatnych szczepień na grypę dla wszystkich. Nie będą realizowane w tym sezonie
 • Ministerstwo Zdrowia uściśla, że nie ulegają zmianie zasady dostępu pacjenta do szczepionek refundowanych przeciw grypie w aptece 
 • Podkreśla również, że farmaceuci w aptekach będą mogli wykonywać szczepienia z zachowaniem odpłatności 

Od dziś koniec finansowania szczepień przez NFZ

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych opublikowała pismo wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego dotyczące szczepień przeciw w grypie w sezonie 2022/2023.

- Informuję, że szczepienia publiczne przeciw grypie finansowane z budżetu ministra właściwego ds. zdrowia (realizowane z wykorzystaniem szczepionek wydawanych nieodpłatnie przez RARS oraz preparatów posiadanych na stanie podmiotów leczniczych i aptek) nie będą kontynuowane w sezonie 2022/2023 - czytamy.

To oznacza koniec bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. - Z dniem 31 marca 2022 r. procedura odrębnego rozliczenia szczepienia przeciw grypie przez NFZ przestaje obowiązywać podmioty je wykonujące i nie będzie
dostępna w kolejnym sezonie 2022/2023 - uściślono.

Ponadto minister zdrowia poinformował, że:

 • nie ulegają zmianie zasady dostępu pacjenta do szczepionek refundowanych przeciw grypie w aptece. Zgodnie z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, szczepionki przeciw grypie dostępne są bezpłatnie dla uprawnionych świadczeniobiorców w ramach z tzw. wykazu leki 75+ lub wykazu leki ciąża+.
 • farmaceuci w aptekach dostosowanych do wykonywania szczepień będą mogli wykonywać szczepienia z zachowaniem odpłatności pacjenta za wykonaną usługę.
 •  dzięki rozszerzeniu uprawnienia do przeprowadzania kwalifikacji przed
  szczepieniem przeciw grypie u osoby dorosłej, badanie kwalifikacyjne w
  podmiotach leczniczych mogą wykonywać: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta.
 • szczepienia powinny być zalecane i wykonywane przez cały sezon jesiennozimowy, nie ma podstaw medycznych i wskazań do ograniczania wykonywania szczepień wyłącznie do dwóch miesięcy w roku (wrzesień-październik).
 • odnotowanie wpisu o wykonanej kwalifikacji i szczepieniu w eKarcie Szczepień pozostaje dostępne z poziomu gabinet.gov.
 • aktualne i rzetelne informacje dotyczące szczepienia przeciw grypie są dostępne w portalu szczepienia.info na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny – Państwowy Instytut Badawczy https://szczepienia.pzh.gov.pl/
 • za dostęp do szczepionek przeciw grypie w sprzedaży hurtowej i detalicznej odpowiadają wyłącznie producenci, którzy planują i realizują zapotrzebowanie i dostawy w oparciu o zapotrzebowanie na dany sezon oraz cykl produkcji preparatów.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum