×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Od 28 stycznia skierowania dla nastolatków na dawkę przypominającą

Autor: oprac. IB • Źródło: MZ, RynekZdrowiaOpublikowano: 27 stycznia 2022 15:52Zaktualizowano: 27 stycznia 2022 15:55

Skierowania na dawkę przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19 dla nastolatków od 12. do 15. roku życia będą wystawiane już od piątku, 28 stycznia - podało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

Od 28 stycznia skierowania dla nastolatków na dawkę przypominającą
Skierowania na dawkę przypominającą będą wystawiane od piątku Fot. Shutterstock
  • Od piątku 28 stycznia rusza wystawianie skierowań na dawkę przypominającą dla nastolatków w wieku 12-15 lat - podaje resort zdrowia
  • Szczepienia dawką przypominającą zostają wprowadzone w związku z wyjazdami na ferie, w oparciu o wytyczne zespołu ds. szczepień, WHO i FDA - informuje MZ
  • W szczepieniu przypominającym stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech)

"W związku z rosnącą piątą falą COVID-19 i trwającymi wyjazdami feryjnymi oraz brakiem decyzji EMA, podobnie jak inne państwa UE, w oparciu o wytyczne zespołu ds. szczepień, WHO i FDA wprowadzamy szczepienia dawką przypominającą 12-15-latków" - poinformował na Twitterze resort zdrowia.

Szczepienie preparatem firmy Pfizer

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia w załączonym do wpisu komunikacie, w szczepieniu przypominającym stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej 5. miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym (te, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciw COVID-19) w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu.

Unijny Ceryfikat Covid

Resort zdrowia przypomina, że wystawienie Unijnego Certyfikatu Covid po przyjęciu dawki przypominającej odbywa się na zasadach dotychczasowych.

Jak informowało wcześniej Ministerstwo Zdrowia, od 1 lutego certyfikaty będą ważne przez okres 270 dni od daty przyjęcia dawki przypominającej (aktualnie 360 dni). Jednocześnie ważność certyfikatów wystawionych przed tą datą zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką przypominającą. 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum