Od 1 września nauka stacjonarna. Potem ruszą punkty szczepień w szkołach

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP11 sierpnia 2021 07:06

W połowie września ruszą punkty szczepień w szkołach - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jest jednak warunek.

Od 1 września nauka stacjonarna. Potem ruszą punkty szczepień w szkołach
Minister Przemysław Czarnek zapowiedział punkty szczepień w szkołach. Fot. PAP/Piotr Nowak
  • Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że uczniowie powrócą do szkół w trybie stacjonarnym 1 września
  • Jak podkreślił szef resortu edukacji, blisko 80 proc. nauczycieli jest zaszczepionych, więc bezpieczeństwo w szkołach zostanie zachowane
  • Na początku września rodzice uczniów wypełnią ankiety dotyczące szczepień dzieci. Na podstawie wniosków z ankiet zostaną zorganizowane punkty szczepień w szkołach

Powrót do szkół od 1 września i nauka stacjonarna

Szef MEiN na konferencji prasowej był pytany o przygotowania resortu do czwartej fali koronawirusa i ewentualny wzrost zakażeń w szkołach.

Zapewnił, że toczą się regularne rozmowy w tej sprawie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym.

- Ze spotkań i analiz poczynionych z panem ministrem Adamem Niedzielskim i jego współpracownikami wniosek jest jeden - przygotowujemy się bezwzględnie na powrót do szkoły 1 września w trybie stacjonarnym. Wszyscy uczniowi, wszyscy nauczyciele - powiedział Czarnek.

Podkreślił, że blisko 80 proc. środowiska nauczycielskiego to osoby w pełni zaszczepione. "To bardzo dobry wynik gwarantujący duży poziom bezpieczeństwa w środowisku nauczycielskim" - dodał szef MEiN.

Zwrócił uwagę, że obecna sytuacja epidemiczna jest inna niż kilka miesięcy temu, a więc "pozwala na optymizm i powrót do szkoły w trybie stacjonarnym".

- Gdyby sytuacja się zmieniła, gdyby czwarta fala koronawirusa była tak groźna jak trzecia fala, to będziemy podejmować różne decyzje. Na dzisiaj nie przewidujemy takich perturbacji, nie przewiduje tego również Ministerstwo Zdrowia - powiedział Czarnek.

Zapewnił jednocześnie, że scenariusze są gotowe też na taką sytuacją.

Minister wskazał, że na środki do dezynfekcji i termometry rząd wyasygnował 100 mln zł. Przypomniał, że do 11 sierpnia zbierane jest zapotrzebowanie od wszystkich dyrektorów szkół.

Czytaj więcej: Powrót do szkół. Czarnek obiecuje 100 mln zł na sprzęt do dezynfekcji i pomiaru temperatury

Punkty szczepień w szkołach w połowie września

Minister zapowiedział też, że w pierwszym pełnym tygodniu września dyrektorzy szkoły będą zbierać ankiety od rodziców, którzy chcieliby zaszczepić swoje dzieci. Dodał, że szczepienia zostaną zorganizowane w szkołach.

- Na podstawie danych z tych ankiet szkoły będą się mogły do nas zwrócić o zorganizowanie punktów szczepień dla dzieci i młodzieży - powiedział.

- Zakładamy, że punkty szczepień w szkołach ruszą w trzecim tygodniu września. To wszystko będzie zależało od zainteresowania rodziców dzieci, samej młodzieży od 18. roku życia i dyrektorów szkół, którzy będą sobie tego życzyli - dodał szef MEiN.

Wytyczne MEiN przed powrotem do szkół

Przypomnijmy, na miesiąc przed oficjalnym rozpoczęciem roku szkolnego MEiN wydało oficjalne wytyczne dotyczące bezpiecznego powrotu dzieci do trybu stacjonarnego. W wszystkich placówkach nie może zabraknąć ogólnych obostrzeń. Jak zaznacza MEiN, pilną konieczność będą stanowić działania wychowawcze, wspierające kondycję psychiczną uczniów oraz profilaktyczne.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa:

  • szczepienia – rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych,
  • dezynfekcja – przed i po zajęcia mycie powierzchni detergentem albo dezynfekcja środkiem dezynfekującym,
  • dystans – minimalna odległość pomiędzy osobami musi wynosić 1,5 metra,
  • higiena – częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, etc.,
  • maseczka – obowiązkowa w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować wymaganego dystansu,
  • wietrzenie – przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.

Czytaj: Wytyczne MEiN. Powrót do szkół 2021 możliwy pod sanitarnym rygorem

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum