×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Od 1 marca nowa szczepionka w Polsce. To Novavax

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP23 lutego 2022 11:30Aktualizacja: 23 lutego 2022 11:31

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że już od 1 marca będzie dostępna szczepionka Novavax. Na razie przeznaczona tylko dla osób powyżej 18 roku życia.

Od 1 marca nowa szczepionka w Polsce. To Novavax
Od 1 marca będzie można zaszczepić się preparatem Novavax. Fot. AdobeStock
  • Szczepionka Novavax będzie stosowana w Polsce od 1 marca 2022 roku u osób od lat 18 w ramach Narodowego Programu Szczepień
  • W schemacie podstawowym (dwudawkowym) szczepionka będzie podawana z zachowaniem odstępu co najmniej 21 dni między dawkami
  • - Szczepionka Nuvaxovid może być alternatywą dla osób, które do tej pory nie zaszczepiły się przeciw COVID-19 w pełnym zalecanych schemacie szczepienia - podano w komunikacie

Novavax dostępna w Polsce od marca

Ze środowego komunikatu na stronie resortu zdrowia wynika, że szef MZ, mając na uwadze zalecenia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z 21 lutego 2022 roku, przygotowane na podstawie decyzji Komisji Europejskiej o warunkowym dopuszczenia produktu do obrotu, po naukowej ocenie Europejskiej Agencji Leków, przekazał, że szczepionka Nuvaxovid firmy Novavax (dawka 0,5 ml) będzie stosowana w Polsce od 1 marca 2022 roku u osób od 18 lat, w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Przekazano, że w schemacie podstawowym, dwudawkowym, będzie podawana z zachowaniem odstępu co najmniej 21 dni między dawkami.

Jako dawka dodatkowa w schemacie podstawowym będzie podawana z zachowaniem odstępu co najmniej 28 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki u osób z zaburzeniami odporności.

Z kolei w szczepieniach przypominających ma być przyjmowana w odstępie:

  • co najmniej 5 miesięcy po zakończeniu schematu podstawowego szczepionkami Nuvaxovid (Novavax) Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna), Vaxzevria (AstraZeneca),
  • co najmniej 2 miesięcy po szczepieniu preparatem COVID-19 Vaccine Jannsen.

Podanie szczepionki firmy Novavax jako drugiej dawki w schemacie podstawowym po szczepionce mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna) jest możliwe po decyzji personelu kwalifikującego do szczepienia - zaznaczono.

Alternatywa dla niezaszczepionych

Z kolei w szczepieniu przypominającym zaleca się podanie szczepionki firmy Novavax po szczepieniu podstawowym preparatem:

  • Vaxzevria (AstraZeneca) w odstępie co najmniej 5 miesięcy,
  • po szczepieniu podstawowym COVID-19 Vaccine Janssen w odstępie co najmniej 2 miesięcy, 
  • jeżeli zachodzą indywidualne wskazania do zmiany preparatu po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA w odstępnie co najmniej 5 miesięcy.

- Szczepionka Nuvaxovid może być alternatywą dla osób, które do tej pory nie zaszczepiły się przeciw COVID-19 w pełnym zalecanych schemacie szczepienia z powodu obaw związanych z dotychczas dostępnymi szczepionkami (mRNA i wektorowymi) lub u których stwierdzono przeciwwskazania do podania kolejnych dawek tych preparatów - czytamy w komunikacie.

Zaznaczono, że aktualnie wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 stosowane w Narodowym Programie Szczepień mają porównywalny profil bezpieczeństwa, są bezpiecznie, skuteczne i wysokiej jakości.

W środowym wydaniu "Faktu" szef resortu zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że liczy, że dzięki produkowanej przez Novavax szczepionce o nazwie Nuvaxovid zwiększymy w Polsce poziom zaszczepienia przeciw COVID-19.

- To tradycyjna białkowa szczepionka na wzór szczepionek, którymi szczepimy się od dziesiątek lat - wskazał. - Wszystkie preparaty dopuszczone w UE i Polsce są skuteczne i bezpieczne, ale wiem, że wiele osób żywi zaufanie właśnie do tej tradycyjnej szczepionki. Wielu dotychczas wątpiących powinno się teraz zaszczepić - dodał w dzienniku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum