• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Od 1 lutego certyfikaty covidowe będą ważne krócej

Autor: PAP • Źródło: PAP13 stycznia 2022 07:57

Od 1 lutego ważność Unijnych Certyfikatów COVID po szczepieniu podstawowym, dawce uzupełniającej i przypominającej, zostanie znacząco skrócona. Dokument będzie ważny jedynie 9 miesięcy.

Paszport covidowy, Unijny Certyfikat Covid Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
  • Od 1 lutego 2022 ważność paszportów covidowych, czy też Unijnych Certyfikatów COVID zostanie skrócona do 270 dni, czyli ok. 9 miesięcy
  • Dotyczy to certyfikatów covidowych wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce uzupełniającej i przypominającej
  • Wytyczne w tej sprawie przygotowano na podstawie stanowiska Rady Medycznej. W grudniu ub. roku przepisy w tej sprawie przyjęła KE

Certyfikaty covidowe od 1 lutego będą ważne krócej

Zmiany dotyczą również skrócenia ważności certyfikatów UCC dla dawki przypominającej podawanej osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciw COVID-19 w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu, jak również dawki dodatkowej uzupełniającej, którą po 28 dniach przyjmują pacjenci z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca.

Od 31 grudnia 2021 r. rozpoczął się proces wydawania UCC na okres 360 dni od daty przyjęcia dawki dodatkowej uzupełniającej.

Od 1 lutego 2022 r. ważność certyfikatów zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką dodatkową. Dla dawki przypominającej data ta również zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką przypominającą.

Celem wprowadzenia unijnych certyfikatów covidowych jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w Unii Europejskiej.

Certyfikat można pobrać po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub mieć je stale przy sobie w aplikacji moje IKP.

Krótszy paszport covidowy - przepisy przyjęła Komisja Europejska

Komisja Europejska przyjęła w grudniu 2021 r. przepisy, według których po szczepieniu podstawowym na COVID-19 unijny cyfrowy certyfikat COVID będzie ważny przez 9 miesięcy (270 dni) "do celów podróży wewnątrz UE", a nie, jak obecnie, przez rok. Do przedłużenia ważności dokumentu będzie wymagana dawka przypominająca. Nowe przepisy będą obowiązywać 27 krajów UE od 1 lutego. Do tego czasu w całej UE mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum