Obowiązkowe szczepienie przeciw rotawirusom coraz bliżej

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 15 września 2020 15:56

Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ws. wprowadzenia jako powszechnego szczepienia przeciw rotawirusom. To zmiana od wielu lat rekomendowana przez ekspertów i instytucje. Szczepienie miałoby być obowiązkowe dla dzieci od 6. do 24. tygodnia życia.

Obowiązkowe szczepienie przeciw rotawirusom coraz bliżej
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Z projektu wynika, że obowiązkowymi szczepieniami objęte mają zostać dzieci urodzone po 31 grudnia 2020r. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia już w ciągu pierwszego roku rozszerzonego Programu Szczepień Ochronnych koszty hospitalizacji zostaną zmniejszone o około 60 milionów złotych. Dodatkowo, niemal pewnym jest, że rozpowszechnienie szczepień wywoła „efekt populacyjny”, czyli zmniejszenie zachorowań także w innych grupach wiekowych. 

Rotawirusy są wysoce zakaźnymi drobnoustrojami; stanowią najczęstszą przyczynę ostrego nieżytu żołądkowo - jelitowego u dzieci. Szacuje się, że prawie każde dziecko do 5. roku życia ulegnie zakażeniu rotawirusowemu przynajmniej raz. Ryzyko rośnie tym bardziej, że o kontakt z drobnoustrojem nietrudno. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową oraz przez brudne ręce i zanieczyszczone przedmioty.

Głównymi objawami zakażenia są wymioty, często gwałtowne, wodnista biegunka i gorączka sięgająca nawet 40 stopni. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci: nasilone objawy ze strony układu pokarmowego mogą doprowadzić do odwodnienia dziecka oraz, co za tym idzie, pobytu w szpitalu celem uzupełnienia dożylnie płynów.

Według wstępnych szacunków PZH w Polsce w 2019 r. ponad 90% zakażeń jelitowych wywołanych przez rotawirusy wymagało hospitalizacji; w sumie odnotowano aż 34019 zakażeń. 

Przypomnijmy, że obecnie szczepienie przeciw rotawirusom jest wyłącznie zalecane, a nie obowiązkowe. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum