• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Obowiązkowe szczepienia w Polsce? MZ: na tę chwilę nie ma takiej potrzeby

Autor: PAP • Źródło: PAP30 listopada 2021 12:10

Minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany, o możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19 w Polsce.  - Jeśli zagrożenie epidemiczne będzie nadal duże pewnie decyzja będzie w końcu podejmowana, ale na tę chwilę nie ma takiej potrzeby - odpowiedział.

Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. PAP/Piotr Nowak
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski był we wtorek, 30 listopada w TVN24 pytany, o możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19 w Polsce 
  • Jeśli zagrożenie epidemiczne będzie nadal duże pewnie decyzja o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19 będzie w końcu podejmowana, ale na tę chwilę nie ma takiej potrzeby - odpowiedział 
  • Szef resortu zdrowia był pytany również o sprawdzanie paszportów covidowych oraz weryfikację szczepień w pracy

Sprawdź: Jest nowa ustawa covidowa. Co się zmieni od 1 grudnia? Lista obostrzeń

Zasiłek na dziecko. Duża zmiana przepisów. Pieniądze również bez kwarantanny

Obowiązkowe szczepienia w Polsce? MZ: na tę chwilę nie ma takiej potrzeby

Szef MZ w rozmowie w TVN24 był pytany m.in. o wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich Polaków i obowiązek sprawdzania paszportów covidowych np. przy wejściu do restauracji czy kina.

Niedzielski podkreślił, że ogłoszony w poniedziałek "pakiet alertowy" to sygnał dla społeczeństwa, że "sytuacja robi się nieco bardziej skomplikowana". Jak dodał, pojawił się nowy wariant koronawirusa i należy wykazywać większą ostrożność. Przypomniał o przestrzeganiu zasad epidemicznych - noszeniu maseczek, utrzymywaniu dystansu.

Na uwagę dziennikarza, że "to nie jest czas puszczania sygnałów" i dlaczego nie ma prawa, które obliguje do sprawdzania paszportu covidowego wyjaśnił, że w tej chwili nie ma podstawy prawnej do żądania takiego certyfikatu, ale jest "wystarczająca przestrzeń" do ich okazywania organizatorom wydarzeń.

Czytaj również Śmierć ciężarnej w Pszczynie. Minister zdrowia zdradził wyniki kontroli NFZ

Kiedy egzekwowanie paszportów covidowych?

Podkreślił, że sanepid będzie w całym kraju kontrolował limity osób w pomieszczeniach.

Dopytywany, czy nie uważa, że egzekwowanie paszportów covidowych spowodowałoby wzrost liczby zaszczepionych, powiedział, że skłonność ludzi do szczepienia w Polsce zatrzymała się na poziomie 70 proc. "Jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych w Polsce w dorosłej populacji mamy 60 proc." - podał.

Minister odniósł się także do projektu ustawy w sprawie weryfikacji szczepień pracowników. Jak powiedział, pod regulacją podpisało się 30 posłów, ale na razie nie został jej nadany tok legislacyjny.

Dopytywany, dlaczego marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwleka z tą decyzją, odparł: "pyta się mnie pan o decyzje innych ludzi, których ja nie jestem uprawniony do ich tłumaczenia".

Minister zdrowia "zwolennikiem obowiązkowych szczepień"

Minister zdrowia podkreślił, że jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień, ale wśród niektórych grup zawodowych np. medyków. Pytany z kolei o wprowadzenie obowiązku szczepień dla wszystkich Polaków stwierdził, że na tę chwilę nie widzi takiej potrzeby.

- To szczepienie mamy na rynku niecały rok i myślę, że podejmowanie takiej decyzji musi jednak uwzględnić pewna historię i doświadczenie z tym szczepieniem. Jeśli zagrożenie epidemiczne będzie nadal duże, pewnie taka decyzja będzie w końcu podejmowana, ale na tę chwilę nie ma takich przesłanek i żadne państwa też nie podejmują tej decyzji - powiedział Niedzielski.

Czytaj również: Dodatek covidowy dla zawodów niemedycznych. Kraska wymienił o kogo chodzi

Od 1 grudnia obostrzenia

W poniedziałek minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie od 1 grudnia do 17 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych. W związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzony zostaje pakiet alertowy obostrzeń.

Wprowadzony będzie zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Dodatkowo osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski powiedział, że na takie obostrzenia "zapatruje się dobrze". Dodał, że trzeba ograniczyć zdecydowanie kontakt z państwami, gdzie rozwija się nowy wariant koronawirusa - omikron - i gdzie zaczyna on dominować.

Duża część planowanych obostrzeń dotyczy wprowadzenia limitów obłożenia różnego rodzaju obiektów - np. limit 50 proc. obłożenia będzie obowiązywał w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych. Limit 50 proc. obłożenia będzie obowiązywał również w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki (obecnie 75 proc. obłożenia).

Czytaj więcej: Kryzys na SOR w SPSK nr 4 pogłębia się. Na L4 większość personelu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum