• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19. Sondaż. Więcej "za" niż "przeciw"

Autor: oprac. IB • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia04 grudnia 2021 10:03

Osób przekonanych, że szczepienia przeciwko Covid-19 powinny być w Polsce obowiązkowe, jest więcej, niż przeciwników tego rozwiązania -  wynika z sondażu SW Research  dla "Rzeczpospolitej".

Coraz więcej osób przekonanych do obowiązku szczepień Fot. Shutterstock
  • Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl pytano, czy w ich ocenie szczepienia przeciwko Covid-19 powinny być w Polsce obowiązkowe
  • "Tak" odpowiedziało 43,5 proc. respondentów. Odpowiedzi "nie" udzieliło 40,8 proc. badanych. 15,7 proc. nie ma zdania w tej sprawie
  • Udział procentowy respondentów popierających obowiązek szczepień wzrasta wraz z wiekiem - 32% wśród najmłodszych, 52% wśród najstarszych
  • Przymus szczepień popiera częściej niż co druga osoba (51%) z dochodami przekraczającymi 5000 zł i ponad połowa (53%) mieszkańców największych miast

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl pytano, czy w ich ocenie szczepienia przeciwko Covid-19 powinny być w Polsce obowiązkowe.

Obowiązek szczepień ma więcej zwolenników niż przeciwników

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 43,5 proc. respondentów. Odpowiedzi "nie" udzieliło 40,8 proc. badanych. 15,7 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

- Udział procentowy respondentów popierających obowiązek szczepień wzrasta wraz z wiekiem (32% wśród najmłodszych, 52% wśród najstarszych). Przymus szczepień popiera częściej niż co druga osoba (51%) z dochodami przekraczającymi 5000 zł i ponad połowa (53%) mieszkańców największych miast - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu SW Research.

Czytaj też: Duży problem z certyfikatami COVID po szczepionce. "Pracujemy nad obejściem tej wady"

Szczepienia w Polsce. Wkrótce minie rok

Szczepienia przeciwko Covid-19 ruszyły w Polsce, tak jak niemal w całej Unii Europejskiej, 27 grudnia 2020 r. W Polsce dopuszczono cztery szczepionki: Pfizer/BioNTech, Moderna (oparte o technologię mRNA) oraz AstraZeneca i Johnson&Johnson (tzw. szczepionki wektorowe).

W Polsce, od końca grudnia 2020 roku wykonano 42 226 766 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 20 470 166 osób. Ponad 3 mln osób otrzymały dawkę przypominającą szczepionki.

Czytaj też: Szczepionka przeciw COVID-19. Będzie czwarta dawka? Wiceminister Kraska tego nie wyklucza

Czytaj też: Ponad 16,3 tys. niepożądanych odczynów. Ustawa o Funduszu Kompensacyjnym lada dzień w Sejmie

54% zaszczepionych. Niższy odsetek ma niewiele krajów UE

Obecnie szczepi się w Polsce przeciwko Covid-19 osoby powyżej 12. roku życia, ale 13 grudnia rozpoczną się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat.

Według danych ECDC w Polsce w pełni zaszczepionych jest 54 proc. mieszkańców. Niższy odsetek zaszczepionych w UE notują Słowacja, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria.

Szczepienia na COVID-19 są w Polsce dobrowolne. Ponadto posiadanie tzw. paszportu covidowego nie jest warunkiem uzyskania dostępu do miejsc publicznych takich jak np. restauracje, kina czy siłownie.

Czytaj też: Niedzielski: medycy, nauczyciele i mundurowi powinni podlegać obowiązkowym szczepieniom

Czytaj też: 13 grudnia ruszą szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum