Obowiązkowe szczepienia medyków. Wiceprezes samorządu pielęgniarek sądzi, że termin jest zbyt odległy

Autor: PAP • Źródło: PAP23 grudnia 2021 16:52

Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 wśród personelu medycznego spotkał się z aprobatą wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Marioli Łodzińskiej. Jednak marzec - kiedy ma on wejść w życie - to zdaniem wiceprezes zbyt odległy termin.

Obowiązkowe szczepienia medyków. Wiceprezes samorządu pielęgniarek sądzi, że termin jest zbyt odległy
Bardzo niewielka część z grupy niezaszczepionych pielęgniarek i położnych ma przeciwskazania zdrowotne do przyjęcia szczepienia - mówi Łodzińska. Fot. Adobestock
  • Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska pozytywnie oceniła wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 wśród personelu medycznego
  • W rozmowie z PAP odniosła się do opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia resortu zdrowia
  • Przyznała, że wprowadzenie obowiązku od marca to zbyt odległy termin

Czytaj: Obowiązkowe szczepienia na COVID-19. Opublikowano rozporządzenie. Długa lista osób, które obejmie

Koronawirus. Dzisiaj znów ogromna liczba zgonów. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia z 23 grudnia

W czwartek na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego stanu epidemii. W jego myśl osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca 2022 r. muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.

Medycy powinni być bezpieczni dla pacjentów

PAP zapytała wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariolę Łodzińską o opinię na temat tego rozwiązania. Łodzińska stwierdziła, że już 16 grudnia br. na posiedzeniu Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych podjęto stanowisko za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 wśród personelu medycznego, które było podstawą do przyjęcia wspólnego stanowiska samorządów zawodów medycznych 20 grudnia 2021 r.

- Wiemy, że wyszczepialność w społeczeństwie nie jest zbyt wysoka (ok. 55 proc. - PAP), a to my - nasza grupa zawodowa powinna dbać nie tylko o własne zdrowie, ale też naszych pacjentów. Dlatego wyraziliśmy aprobatę dla takich działań. Uważam, że powinniśmy być przede wszystkim bezpieczni dla naszych podopiecznych, dlatego pozytywnie oceniam projekt rozporządzenia - dodała.

Marzec to zbyt odległy termin

Zapytana o to, czy wprowadzenie obowiązku szczepień wśród białego personelu od marca nie jest zbyt odległym terminem, przyznała, że tak. Dodała, że sygnalizowała swoje wątpliwości w kwestii tak odległego terminu m.in. wiceszefowi resortu zdrowia Piotrowi Bromberowi.

Z oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia przekazanych w czwartek PAP wynika, że 82 proc. pielęgniarek i położnych jest zaszczepionych. - To nie jest chlubna statystyka, jeśli chodzi o naszą grupę zawodową - oceniła Łodzińska. Dodała, że jedynie bardzo niewielka część z grupy niezaszczepionych pielęgniarek i położnych ma przeciwskazania zdrowotne do przyjęcia szczepienia. Większość z nich nie ma racjonalnego powodu do takiej decyzji.

- Na podstawie doświadczeń na całym świecie wiemy, że szczepionka chroni przed ciężkim zachorowaniem i szerzeniem transmisji koronawirusa. Nie wiem, co kieruje moimi koleżankami i kolegami, podejmującymi decyzję o niezaszczepieniu się - zaznaczyła.

Zobacz też: Andrusiewicz: w styczniu wzrosty zakażeń. Sześć osób czeka na wyniki pod kątem zakażenia omikronem

Już ponad 100 przeszczepień serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Obostrzenia na sylwestra? Wiceminister Kraska odpowiedział, co planuje rząd

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum