• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Obowiązkowe szczepienia dla jednej grupy zawodowej. Niedzielski: 1 marca to data optymalna

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia10 grudnia 2021 13:15

Minister Adam Niedzielski podkreślił, że na razie podjęto decyzję o wprowadzeniu obowiązku szczepienia tylko dla jednej grupy zawodowej, czyli medyków. - Dyskutujemy jeszcze o dwóch innych grupach - zaznaczył podczas konferencji w Opolu.

Minister potwierdził obowiązek szczepień medyków. Fot. AdobeStock

Szczepienia obowiązkowe dla jednej grupy zawodowej

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej przy Szpitalu Tymczasowym w Opolu odniósł się do sprawy związanej z obowiązkowymi szczepieniami pewnych grup zawodowych i potwierdził oficjalnie, kogo będą obejmować.

- Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że przesądzonym jest, że taki obowiązek wprowadzimy dla lekarzy i dla medyków, a także dyskutujemy jeszcze o dwóch innych grupach. Oczywiście moje stanowisko jako ministra zdrowia jest takie, że powinniśmy jak najszerzej ten obowiązek wprowadzić, ale ten obowiązek może być wprowadzony tylko po takim czasie, który pozwala na przyjęcie pełnego szczepienia - zaznaczył szef resortu.

Czytaj: Kontrola w stołecznym szpitalu. Pod lupą rejestr aborcji i obumarłych ciąż. MZ: standardowa procedura

Nie będzie przyspieszenia szczepień

Na pytanie o to, czy jest możliwe przyspieszenie szczepień, minister Niedzielski wyjaśnił, dlaczego rząd zdecydował się na wybór daty 1 marca.

- W zasadzie, jeżeli mówimy o 1 marca to osoby, które będą temu obowiązkowi podlegały, mają ten czas w tej chwili, aby do 1 marca przyjąć dwie dawki, między którymi musi być zachowany odpowiedni odstęp, bo on jest trzytygodniowy. W tej sytuacji wyznaczenie 1 marca, to jest tak naprawdę pierwsza z możliwych dat, która pozwoli na przygotowanie się do tego obowiązku - przypomniał.

Na koniec zaznaczył, że z powodu wprowadzonego długotrwającego schematu szczepień, przyspieszenie jest niemożliwe. "Na tę chwilę uważam, że jest to data optymalna" - podkreślił.

Sprawdź: L4 z powodu wypalenia zawodowego. Nowy problem Polaków i ZUS-u

Minister sprawiedliwości przeciwny weryfikacji szczepień. "Jestem zwolennikiem wolności"

Pełny raport MZ o koronawirusie z 10 grudnia. Ogromna liczba zgonów, ponad 700 tys. osób zamkniętych w domach

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum