Obowiązek szczepień ma więcej zwolenników niż przeciwników? Sondaż

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP08 stycznia 2022 08:31

Wprowadzenie obowiązku szczepień wynikającego z pojawienia się bardziej zakaźnych mutacji koronawirusa miałoby więcej zwolenników niż przeciwników - wynika z sondażu dla portalu wPolityce.pl

Obowiązek szczepień ma więcej zwolenników niż przeciwników? Sondaż
Rośnie liczba zwolenników obowiązku szczepień Fot. AdobeStock
  • 46 proc. Polaków opowiedziałoby się za obowiązkowymi szczepieniami, gdyby kolejne mutacje SARS-CoV-2 były bardziej zaraźliwe. Przeciwko temu byłoby 42 proc. badanych - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl
  • Omikron jest kilkadziesiąt razy bardziej zakaźny - przypomina prof. Maciej Banach
  • Na przełomie stycznia i lutego br. możemy mieć w Polsce 100 tys. zakażeń dziennie - wskazuje ekspert

Gdyby okazało się, że kolejne mutacje koronawirusa są bardziej zaraźliwe, 46 proc. Polaków opowiedziałoby się za obowiązkowymi szczepieniami. Przeciwko obowiązkowi szczepień byłoby 42 proc. badanych. 12 proc. nie ma zdania w tej sprawie. To wyniki sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Więcej osób na "tak" niż na "nie" dla obowiązku szczepień

Pytanie postawione ankietowanym brzmiało: "Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie w Polsce obowiązku szczepień przeciwko COVID-19, gdyby okazało się, że kolejne mutacje koronawirusa są bardziej zaraźliwe i bardziej niebezpieczne?".

Na tak zadane pytanie "zdecydowanie tak" odpowiedziało 28 proc. badanych, a "raczej tak" - 18 proc.

Zdecydowanymi przeciwnikami szczepień w takiej sytuacji okazało się 29 proc. ankietowanych. 13 proc. umiarkowanie sprzeciwiło się takiemu pomysłowi, natomiast 12 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Badanie zrealizowano w dniach od 31 grudnia 2020 r. do 2 stycznia 2021 r. metodą CAWI na panelu internetowym. Objęto nim reprezentatywną próbę 1069 Polaków.

"Omikron już wkrótce będzie dominował"

Przypomnijmy. Zdaniem prof. Macieja Banacha z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wariant omikron, który pojawił się w listopadzie ub. roku, będzie już wkrótce dominował w Polsce pod względem liczby wywołanych zakażeń SARS-CoV-2.

- Co do tego nie ma wątpliwości. Pokazują to przykłady innych krajów w zachodniej Europie i rozwój pandemii w Stanach Zjednoczonych, gdzie za 95 proc. przypadków zakażeń odpowiada omikron - podkreślił prof. Banach.

- Na przykład w USA rejestruje się po ponad pół miliona zakażeń dziennie, w Wielkiej Brytanii ok. 250 tys. zakażeń, a we Francji, Hiszpanii i Włoszech ponad 100 tys. infekcji koronawirusem w wariancie omikron dziennie - podkreślił profesor Banach.

"Ten wariant jest kilkadziesiąt razy bardziej zakaźny"

- Zakładam, że wkrótce w Polsce pojawi się fala zakażeń, gdzie liczba infekcji, głównie omikronem osiągnie nawet 100 tys. przypadków dziennie - ostrzegł epidemiolog.

- Jeśli poziom testowania będzie odpowiedni, bo jeżeli będzie mniejszy, tych wykrytych przypadków może być oczywiście mniej - zaznaczył. - Omikron jest kilkadziesiąt razy bardziej zakaźny - przypomniał.

- Moim zdaniem 100 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem w wersji omikron dziennie może być tym problemem, który dotknie nas na przełomie stycznia i lutego tego roku - powiedział PAP prof. Banach.

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum