Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 16-02-2021 09:14

Objawy grypowe po szczepieniu przeciwko Covid-19 nie powinny niepokoić. Mogą wystąpić po każdej szczepionce

Trwa szczepienie nauczycieli przeciwko Covid-19. Po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki AstraZeneca u niektórych z nich występuje wysoka gorączka, bóle mięśni i głowy, dreszcze.

Czasami występuje wysoka gorączka, bóle mięśni i głowy, dreszcze Fot. Shutterstock

Na szczepienia zapisało się 65 proc. uprawnionych nauczycieli. Dokładnie 268 tys. osób. Ci, którzy są już po pierwszej dawce, piszą w mediach społecznościowych o bardzo złym samopoczuciu. Ich głosy zebrał poświęcony edukacji portal Miasto Pociech.

Jak przekonuje prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, objawy grypopodobne nie są swoiste dla szczepionki AstraZaneca. Występowały też u osób, które przyjmowały szczepionkę firmy Pfizer.

Prof. Flisiak zwraca uwagę, że objawy podobne do grypy nie są zaskoczeniem i nie powinny niepokoić. To naturalna reakcja obronna organizmu, która może wystąpić po podaniu każdej szczepionki.

Także prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, wyjaśnia, że złe samopoczucie po podaniu szczepionki jest naturalnym zjawiskiem i wynika z tego, że nasz organizm otrzymuje białko wirusowe i zaczyna się bronić. Układ odpornościowy nie rozróżnia pomiędzy realnym zagrożeniem i pojedynczym białkiem - na nasze szczęście, bo w ten sposób bez ryzyka możemy go wyszkolić.

Jak dodaje, czasem po szczepieniu czujemy się, jakbyśmy zachorowali na grypę i to właśnie znak, że nasz układ immunologiczny walczy. Przekonuje, że nie należy obawiać się objawów grypy po szczepionce. Nie ma też specjalnej różnicy między reakcją na szczepionki Pfizer czy Moderny, a AstraZeneca. Ich zasada działania jest bowiem podobna.

Więcej: kraków.wyborcza.pl