×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

OZZL do ministra: lekarzy stażystów nie ma wśród kwalifikujących do szczepień

Autor: PW • Źródło: OZZL/Rynek Zdrowia14 kwietnia 2021 09:52

Przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel napisał do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pismo, wnioskując o uzupełnienie listy osób kwalifikujących do szczepienia przeciwko Covid-19.

OZZL do ministra: lekarzy stażystów nie ma wśród kwalifikujących do szczepień
Lekarze stażyści - nie ma ich wśród osób z prawem do przeprowadzenia badania kwalifikacyjnego przed szczepieniem ochronnym przeciwko COVID-19. Fot. Shutterstock
  • Lekarze stażyści nie mogą kwalifikować do szczepienia poza miejscem pracy
  • Uprawnienie do badania w dowolnym miejscu mają już osoby z mniejszym wykształceniem i kwalifikacjami niż lekarze stażyści
  • OZZL wnioskuje o uzupełnienie listy osób z prawem do przeprowadzenia badania kwalifikacyjnego przed szczepieniem ochronnym przeciwko COVID-19 o lekarzy stażystów

"W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 kwietnia 2021 r. w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, rozszerza Pan listę osób, które mają prawo do przeprowadzenie badania kwalifikacyjnego przed szczepieniem ochronnym przeciwko COVID-19. Na liście tej nie znaleźli się lekarze stażyści" - zaznaczył Krzysztof Bukiel, przew. Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w piśmie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Lekarze stażyści mogą prowadzić badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem, ale jedynie w miejscu swojej pracy (zgodnie z prawem wykonywania zawodu ograniczonym do miejsca pracy).

Potrzebne uzupełnienie listy o stażystów

Jak zauważa Bukiel lekarze stażyści nie mogą kwalifikować do szczepienia poza miejscem pracy, chociaż uprawnienie do badania w dowolnym miejscu mają osoby z mniejszym wykształceniem i kwalifikacjami niż lekarze stażyści jak np. studenci 5 i 6 roku Uniwersytetu Medycznego.

Jest to oczywiście nielogiczne i wynikło zapewne z przeoczenia - pisze.

W związku z powyższym wnioskujemy o uzupełnienie (na drodze nowelizacji w/w rozporządzenia) listy osób, które mają prawo do przeprowadzenia badania kwalifikacyjnego przed szczepieniem ochronnym przeciwko COVID – 19 o lekarzy stażystów – poza miejscem wykonywania ich pracy - zaznaczył Krzysztof Bukiel.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum