Nowy rok szkolny i szczepienia w szkołach. MEiN wydało rekomendacje dla dyrektorów i rodziców

Autor: oprac. KG • Źródło: MEiN, Rynek Zdrowia24 sierpnia 2021 14:40

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało pakiet informacyjny na temat organizacji szczepień w szkołach. Materiały zawierają m.in. informacje dla dyrektorów, współpracy z punktem szczepień oraz rekomendacje dla rodziców uczniów w wieku 12-18 lat.

Nowy rok szkolny i szczepienia w szkołach. MEiN wydało rekomendacje dla dyrektorów i rodziców
Jak będą wyglądały szczepienia w szkołach w nowym roku szkolnym? Fot. Shutterstock
  • Informacje przygotowane przez MEiN zostały przekazane szkołom i placówkom za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej
  • W materiałach resortu edukacji znalazły się informacje dotyczące m.in. zakresu zadań dyrektora szkoły oraz współpracy z punktem szczepień przeciw Covid-19
  • Oddzielny materiał został poświęcony kwestii obecności rodziców podczas szczepienia dziecka przeciw Covid-19
  • Dostępna są również rekomendacje rodziców dla uczniów w wieku 12-18 lat, którzy zostaną zaszczepieni przeciw Covid-19

Szczepienia w szkołach. MEiN podało szczegóły

Pakiet informacji dotyczący organizacji procesu szczepień w szkołach określa obowiązki i zadania dyrektora szkoły.

Są wśród nich m.in.: zorganizowanie zajęć z wychowawcą dla uczniów oraz spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym, zebranie od rodziców deklaracji dotyczących udziału dziecka w szczepieniu, współpraca z punktem szczepień, zorganizowanie miejsca na przeprowadzenie procesu szczepień (w zależności od możliwości lokalowo-organizacyjnych szkoły). 

W materiałach znalazły się również informacje dotyczące zakresu zadań realizowanych przez punkty szczepień. Punkty zapewnią m.in. obecność lekarza podczas kwalifikacji do szczepienia dziecka, przygotowanie kadry zespołu szczepiącego oraz utylizację odpadów medycznych, jeśli szczepienie będzie realizowane na terenie szkoły.

Co ważne, podczas akcji szczepień w szkołach zaszczepieni będą mogli być także rodzice ucznia oraz pracownicy szkoły. 

Czytaj więcej: W piątek ruszają szczepienia w szkołach w Warszawie. Ekspert ostrzega: w przedszkolach i szkołach będą największe ogniska czwartej fali

Obecność rodzica przy szczepienia nieobowiązkowa

Ważnym elementem materiałów przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki są rekomendacje dotyczące obecności rodzica podczas szczepienia dzieci.

Do szczepienia przeciwko COVID-19, podobnie jak w populacyjnych punktach szczepień, wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka/rodzica na świadczenie profilaktyczne (przeprowadzenie szczepienia), złożona na kwestionariuszu wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem. Rodzic nie musi być obecny podczas szczepienia. 

List Ministra Zdrowia na temat szczepień uczniów w wieku 12-15 lat 

Wraz z materiałami informacyjnymi do szkół został przesłany list Ministra Zdrowia do dyrektorów, nauczycieli i rodziców w sprawie szczepień uczniów w wieku 12-15 lat. List odpowiada na wiele pytań i wątpliwości związanych ze szczepieniami nastolatków. 

Minister Zdrowia wskazał, które szczepionki mogą być podawane dzieciom od 12. roku życia, a także przywołał dane związane z badaniami klinicznymi w tej grupie wiekowej.

Podkreślił, że działania niepożądane wśród nastolatków w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych, jakie pojawiają się u osób po 18. roku życia i starszych. Zazwyczaj mają one łagodny charakter i obejmują: ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, gorączkę, zmęczenie, ból głowy, mięśni i stawów.

Czytaj też: Minister zdrowia pisze do rodziców i dyrektorów szkół: szczepienia dzieci są bezpieczne

Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat - materiały

Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło na resortowej stronie materiały dotyczące organizacji szczepień dla nastolatków. To m.in. informacja dla dyrektorów szkół i placówek, list ministra zdrowia do dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców w sprawie szczepień nastolatków; deklaracji na szczepienia; kwestionariusz wstępnego wywiady przesiewowego przed zaszczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw Covid-19 oraz szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat - rekomendacje dla rodziców.

W rekomendacjach dla rodziców znajdują się informacje o tym, żeby dziecko nie było na czczo przed przyjęciem szczepionki i żeby rodzice samodzielnie nie odstawiali przed szczepieniem leków, które dziecko przyjmuje regularnie - tę kwestię należy skonsultować z lekarzem. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum